GN 48/2020 Archiwum

Pomoc dla bezdomnych

Coraz więcej osób trafia do schronisk i noclegowni. Pomóc ludziom bezdomnym może każdy z nas.

Lubuski Urząd Wojewódzki przypomina o darmowej infolinii. Pod telefon 800 109 160 może zadzwonić każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. W województwie lubuskim bezdomni mają do dyspozycji blisko 600 miejsc noclegowych w noclegowniach i ośrodkach interwencji. Pełna lista znajduje się TUTAJ.

Jedną z noclegowni prowadzi Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. Gorzowska noclegowania działa w nowym budynku. – Mamy 12 miejsc dla panów i 5 dla pań. Na dzień dzisiejszy wszystkie są zajęte – wyjaśnia Irena Stelmaszczuk z Centrum Wychodzenia z Bezdomności. – Mamy też ogrzewalnię, która posiada 18 miejsc. Ze względu na spadające temperatury każdego dnia dokładamy materaców na tyle, na ile starczy przysłowiowej „podłogi”. Dziś nocowało 20 osób. Przygotowujemy dodatkowe materace bo nie możemy nikomu odmówić dachu nad głową – dodaje.

Ogrzewalnia działa od 18.00 do 8.00 rano. – Osoby, które do nas trafiają dostają ciepłe napoje i ciepłe posiłki. Jest też możliwość ciepłej kąpieli – tłumaczy Irena Stelmaszczuk. – Jeśli tylko widzimy kogoś śpiącego na mrozie, to nie wahajmy się, ale dzwońmy na policję lub na straż miejską. W ten sposób możemy uratować komuś życie – dodaje.

Osoby, które zechcą wesprzeć podopiecznych ogrzewalni przy Centrum Wychodzenia z Bezdomności, mogą kontaktować się z Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II przy ulicy Słonecznej 63 (tel. 95 720 14 75). Potrzebna jest ciepła odzież, koce i materace. Dlatego apelujemy o wszelką pomoc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama