GN 28/2018 Archiwum

Leopardy i nowe etaty

119 czołgów Leopard trafi do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. – Oznacza to od 2 do 2,5 tys. nowych etatów w wojsku – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Zielonej Górze minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Umowa, podpisana 22 listopada 2013 roku, pomiędzy ministrami obrony Polski i Niemiec dotyczy 119 czołgów Leopard, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4, a także ok. 200 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Kontrakt wart jest ok. 180 milionów euro.

Dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu Janusz Adamczak nie kryje radości z decyzji ministerstwa. – Zdecydowanie wzrośnie potencjał bojowy Czarnej Dywizji, która w większości jest rozmieszczona na terenie województwa lubuskiego. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z ogromu zadań i wyzwań, które nas czekają. To szereg przedsięwzięć organizacyjnych, dyslokacyjnych, etatowych, które w najbliższych miesiącach, a może latach, będziemy musieli zrealizować, aby w pełni przyjąć i móc eksploatować nowy sprzęt – wyjaśnia dowódca.

Za ulokowaniem Leopardów w Żaganiu przemawiała m. in. możliwość naprawy sprzętu na miejscu oraz bliskość poligonów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma