Nowy numer 48/2020 Archiwum

Indeksy podpisane

Od 24 do 31 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu trwała sesja egzaminacyjna, w której każdy alumn mógł wykazać się owocami swojej pracy nad formacją intelektualną.

„Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem (…)” – powiedział papież Benedykt XVI. Aby stać się takowymi „specjalistami” klerycy naszego seminarium formują się na trzech płaszczyznach: ludzkiej, duchowej oraz intelektualnej.

Jak wygląda „sesja” w Paradyżu? Jest to czas wyjątkowo ciekawy, w którym funkcjonujemy nieco inaczej niż w ciągu całego roku. Zasadniczą różnicą jest brak wykładów, dzięki czemu zyskujemy czas na solidną powtórkę przed zmaganiami egzaminacyjno-zaliczeniowymi.

Klerycy formację intelektualną rozpoczynają od studiowania filozofii. Rok I i II poznaje takie przedmioty jak: historia filozofii, filozofia przyrody, logika, metafizyka, antropologia filozoficzna, filozofia Boga, ale także: historia kościoła, środowisko biblijne, wstęp do teologii, pedagogika, psychologia czy języki starożytne: łacina i greka. Natomiast rok III i IV zgłębia wiedzę teologiczną, która ma doprowadzić do głębszego spotkania Boga, są to m.in. teologia dogmatyczna, liturgika, studia nad księgą Pisma świętego, prawo kanoniczne, katechetyka. Alumni ostatnich dwóch roczników przygotowują się bezpośrednio do przyjęcia sakramentu święceń i studiują m.in. homiletykę, teologię dogmatyczną, liturgikę, teologię moralną, prawo kanoniczne, i tym podobne.

Za nami kolejna sesja egzaminacyjna – czas piękny, bo pełen nauki, wspólnie spędzonego przed egzaminami czasu i wytężonej modlitwy. Teraz czas na ferie, by dobrze przygotować się do pracy w kolejnym semestrze. Wszystkim, którzy wspierają nas swoją modlitwą bardzo za nią dziękujemy i odwdzięczamy się tym samym!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama