Nowy numer 42/2018 Archiwum

170 sióstr i 100 zakonników

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego. Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje ponad 170 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń. 3 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych, 2 - do stanu wdów konsekrowanych.

Dziś, w północnej części diecezji, Mszę św. gromadząca zakonników i zakonnice oraz inne osoby życia konsekrowanego zaplanowano na godz. 15 w gorzowskiej katedrze pod przewodnictwem ks. prałata Zbigniewa Kobusa. Wczoraj, tj. 1 lutego, Msza dla południowej części diecezji odbyła się w zielonogórskiej konkatedrze pod przewodnictwem ks. prałata Eugeniusz Jankiewicz. Wyjątkowo nie mogli uczestniczyć w niej księża biskupi, którzy udali się na wizytę ad limina do papieża Franciszka..

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego okolicznościowy list wystosowali do wiernych polscy biskupi. W liście tym, zatytułowanym "Światło życia konsekrowanego" przypominają oni, że każdy chrześcijanin jest konsekrowany, czyli poświęcony Bogu przez chrzest. Bóg wzbudza jednak w Kościele szczególne powołania, których realizacja wymaga udzielenia bardziej radykalnej odpowiedzi na wezwanie Chrystusa. "Na tym właśnie polega radykalizm życia konsekrowanego, że cały człowiek oddaje się do dyspozycji Temu, który ukochał go aż do końca. (...) Często właśnie osoby konsekrowane, nie tyle poprzez działalność zewnętrzną, ile przez głęboką komunię z Bogiem, pokazują światu skąd czerpać siłę i nadzieję na przyszłość oraz jak budować wzajemne relacje w oparciu o przebaczenie i miłość".

We wspólnej modlitwie w zielonogórskiej konkatedrze uczestniczyły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, które posługują od września ubiegłego roku w parafii pw. Ducha Świętego. – Ten dzień to okazja dla przypomnienia sobie, że oddałam swoje życie Panu Bogu, podziękowania, że to On wybrał mnie swoją miłością. Chcę oddać siebie Jemu, Jego jeszcze bardziej kochać i służyć przez to ludziom – powiedziała siostra Karolina Szymkowiak.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. – Dokonuje się ono najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego. Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • ksadamkaczor64
  02.02.2014 17:13

  "Pragniemy skierować kilka słów do młodzieży, do dziewcząt i chłopców.

  Drogi Młody Przyjacielu!
  Nie myśl, że życie konsekrowane jest czymś nudnym, bezbarwnym, niedzisiejszym, przeznaczonym dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w życiu. Nie ulegaj przewrotnej mentalności świata, wedle której sensem życia jest bogactwo i przyjemność.
  Jeśli słyszysz głos Mistrza, który Cię wzywa – odpowiedz hojnie i wielkodusznie, z radością i entuzjazmem. Życie konsekrowane jest piękną przygodą, której bohaterem jest On sam, Jezus Chrystus, Twój Zbawiciel. Tylko z Nim życie może być naprawdę spełnione. Jeśli Pan Cię wzywa, nie ociągaj się, ale wyrusz w drogę! To On zabierze Cię ze sobą, poprowadzi za rękę i pozwoli wypłynąć na głębię"
  (z listu biskupów na Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2014 roku)
  http://www.nazaretanki.krakow.pl/

  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy