Nowy numer 47/2020 Archiwum

170 sióstr i 100 zakonników

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego. Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje ponad 170 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń. 3 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych, 2 - do stanu wdów konsekrowanych.

Dziś, w północnej części diecezji, Mszę św. gromadząca zakonników i zakonnice oraz inne osoby życia konsekrowanego zaplanowano na godz. 15 w gorzowskiej katedrze pod przewodnictwem ks. prałata Zbigniewa Kobusa. Wczoraj, tj. 1 lutego, Msza dla południowej części diecezji odbyła się w zielonogórskiej konkatedrze pod przewodnictwem ks. prałata Eugeniusz Jankiewicz. Wyjątkowo nie mogli uczestniczyć w niej księża biskupi, którzy udali się na wizytę ad limina do papieża Franciszka..

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego okolicznościowy list wystosowali do wiernych polscy biskupi. W liście tym, zatytułowanym "Światło życia konsekrowanego" przypominają oni, że każdy chrześcijanin jest konsekrowany, czyli poświęcony Bogu przez chrzest. Bóg wzbudza jednak w Kościele szczególne powołania, których realizacja wymaga udzielenia bardziej radykalnej odpowiedzi na wezwanie Chrystusa. "Na tym właśnie polega radykalizm życia konsekrowanego, że cały człowiek oddaje się do dyspozycji Temu, który ukochał go aż do końca. (...) Często właśnie osoby konsekrowane, nie tyle poprzez działalność zewnętrzną, ile przez głęboką komunię z Bogiem, pokazują światu skąd czerpać siłę i nadzieję na przyszłość oraz jak budować wzajemne relacje w oparciu o przebaczenie i miłość".

We wspólnej modlitwie w zielonogórskiej konkatedrze uczestniczyły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, które posługują od września ubiegłego roku w parafii pw. Ducha Świętego. – Ten dzień to okazja dla przypomnienia sobie, że oddałam swoje życie Panu Bogu, podziękowania, że to On wybrał mnie swoją miłością. Chcę oddać siebie Jemu, Jego jeszcze bardziej kochać i służyć przez to ludziom – powiedziała siostra Karolina Szymkowiak.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. – Dokonuje się ono najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego. Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama