Po raz ósmy wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu włączyli się w obchody Światowego Dnia Chorych.
Młodzież uczestniczyła w cyklicznym projekcie współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu. – Celem spotkania było uświadomienie, że choroba, niezależnie od jej objawów i przebiegu jest naturalną formą ludzkiego życia – powiedział katecheta Janusz Rutkowski.
W swoim orędziu na Światowy Dzień Chorego papież Franciszek zwracał uwagę na delikatność i wrażliwość w relacji do chorych. Potwierdzeniem autentycznej wiary chrześcijan jest dzielenie się miłością, szacunkiem, szczególnie z tymi, którzy cierpią i często stoją na krawędzi życia społecznego. 12 młodych wolontariuszy spotkało się z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej i uczestniczyło w pracach 3 zespołów: w pracowni gastronomicznej, florystycznej i ceramiki. W jednej z grup pracowała Monika Kubiak. Pani Monika nie widzi od urodzenia, co nie przeszkadzało jej wcale wykonać przestrzenną pracę plastyczną, przedstawiającą drzewo.
– Kiedy byłam w szkole dla niewidomych z internatem w Owiskach, to często spacerowałam po parku i tam mogłam uczyć się drzew, wyczuwając strukturę pnia, liści, słuchając szumu wiatru w konarach – opowiadała Monika Kubiak. Wyniki współpracy w zajęciach warsztatowych okazały się bardzo udane, wspólnie wykonano pięknie zdobione dzbanki, kilkanaście arkuszy czerpanego papieru i upieczono chrupiące, smaczne rogaliki. Ale najważniejszym osiągnięciem wspólnie spędzonego czasu było pogłębienie relacji między wolontariuszami i podopiecznymi DPS-u oraz możliwość nauczenia się od nich ciekawych umiejętności rękodzielniczych.
– Dzisiejsze wspólne zajęcia to realizacja naszych pomysłów, chęci pomocy potrzebującym, a największą nagrodą jest ich autentyczna radość. Do udziału w projekcie Szkolnego Koła Caritas zachęcił nas pan Janusz Rutkowski, nasz katecheta, opiekun koła – mówiły Karolina Jankowska i Gabriela Siwek. Atmosfera spotkania była bardzo naturalna i radosna, można było odczuć, że spotykają się przyjaciele, którzy znają się bardzo dobrze. – Wolontariusze pomagają nam w organizacji corocznej Międzynarodowej Olimpiady, w której biorą udział podopieczni warsztatów terapii zajęciowej z województwa lubuskiego, oraz z Niemiec i Francji – powiedziała kierownik warsztatów Beata Romanowska.