Nowy numer 47/2020 Archiwum

Lepiej uważnie słuchać, niż głośno klaskać

Łukasz Brodzik, prezes zarządu KSM diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przedstawił program włączenia młodzieży w przygotowania i udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II.

W kawiarni „Pod Aniołami” na ul. Prostej 47 odbyła się 7 marca konferencja prasowa zorganizowana przez KSM, w której wzięli udział zaproszeni goście: prof. dr hab. Jacek Kurzępa, radny miasta Zielona Góra Piotr Barczak, Maria Bober autorka recitalu „Piękny Jest Bóg” o bł. Karolinie Kózkównej, oraz muzycy Piotr Niedojadło i Grzegorz Pęcak.

Prof. Jacek Kurzępa zwrócił uwagę na ważne elementy związane bezpośrednio ze zbliżającą się kanonizacją Karola Wojtyły. – Jest to moment w którym my jako społeczeństwo, w zdecydowanej większości deklarujące się jako chrześcijańskie, katolickie możemy zweryfikować swój zachwyt, nieustanną nostalgię za czasami Jana Pawła II. Jest to odpowiedni moment, żeby zachwycając się postawą papieża zapoznać się z jego dorobkiem, co napisał, co do nas powiedział. Zapraszam do refleksyjności bardzo pragmatycznej. Przesuńmy swój zachwyt z przeakcentowania, że to „papież Polak” na zwrócenie uwagi – to święty żyjący w naszych czasach, który mówił do nas rzeczy niebywale ważne – powiedział prof. Kurzępa. W dalszej wypowiedzi zaapelował do środowiska dziennikarskiego o współpracę i interakcję w propagowaniu orędzia papieża. Socjolog podkreślił również, że współcześnie młodzież próbuje odnajdywać ścieżkę do czystości swoich postaw, czystości wobec drugiego człowieka, ale także do miłości własnej ojczyzny. Zwrócił uwagę, że ta postawa była bardzo widoczna w postawie Jana Pawła II.

– Współczesność jest czasem obalania pomników, kontestacji autorytetów i wzorców, ale papież Jan Paweł II jest postacią na tyle spiżową, że bez względu na to czy jestem osobą wierzącą czy nie, czuję respekt wobec tego giganta wiary i charakteru. Byłoby dobrze, gdybyśmy jako Polacy w dniu kanonizacji poczuli wspólnotowo dumę, niezależnie od naszych zapatrywań aksjologicznych – zaapelował na zakończenie swojego wystąpienia prof. Jacek Kurzępa.

Łukasz Brodzik podkreślił ważną rolę, jaką w budowaniu struktur KSM w Polsce odegrał ksiądz Karol Wojtyła, jako młody duszpasterz. – W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży chciałbym zaprosić młodzież pragnącą wziąć udział w uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie 27 kwietnia do udziału w pielgrzymce. Szczegółowe informacje można znaleźć na stornie www.pielgrzymuj.pl – powiedział Łukasz Brodzik.

Piotr Barczak poinformował, że Rada Miasta Zielonej Góry ustanowiła rok 2014 – Rokiem Jana Pawła II. – Jest to zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości człowieczeństwa, które przekazywał w nauczaniu papież Polak - mówił radny.

Na zakończenie konferencji prasowej organizatorzy zaprosili na recitale o bł. Karolinie Kózce. – Koncerty są również hołdem złożonym Janowi Pawłowi II w podziękowaniu za beatyfikację patronki KSM-u. Często zapominamy o przesłaniu nauki Jana Pawła II. Potrzeba nam kontynuacji jego nauki. Recital jest zaproszeniem do refleksji nad wartościami, jakimi żyli bł. Karolina i bł. Jan Paweł II. To zaproszenie, przede wszystkim ze strony Pana Boga, byśmy czytali historię życia świętych. Prezentowany recital to wspólna modlitwa, słowno-muzyczna, do której zapraszamy wszystkich – powiedziała Maria Bober.

Organizatorzy poinformowali, że najbliższy recital o bł. Karolinie Kózce odbędzie się 7 marca o godz. 19.00 w Strzelcach Krajeńskich w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Następnie, 8 marca w Dniu Kobiet – bł. Karolina jest wzorem godności kobiety – koncert odbędzie się w Korzuchowie o godz. 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Gromnicznej. 9 marca recital zostanie zaprezentowany w Kargowej w Miejskim Ośrodku Kultury o godz. 11.00 i we Wschowie o godz. 17.30 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.


 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama