Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przyjdź do stalagu

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu zaprasza na obchody 70. rocznicy Wielkiej Ucieczki, które rozpoczną się już 22 marca, a zakończą 29 marca.

Piknik rodzinny, prezentacja grup rekonstrukcji historycznej, przejazd pociągiem osobowym retro „Harry” oraz rajd harcerski – m.in. takie atrakcje przygotowano z okazji 70. rocznicy Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft III w Żaganiu.

Wielka Ucieczka to akcja podjęta przez jeńców Stalagu Luft III i przygotowywana przez 11 miesięcy. Plan ucieczki, przy której pracowało blisko 600 jeńców, zakładał wydostanie się na wolność ponad 200 jeńców. Droga do wolności miała prowadzić trzema podziemnymi tunelami o kryptonimach „Dick”, „Tom” i „Harry”. Ostatecznie szansą na ucieczkę okazał się tylko tunel „Harry”, ponieważ dwa pozostałe korytarze zostały odkryte przez Niemców. Ucieczka tunelem „Harry” odbyła się w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Uciec udało się 76 osobom, z których tylko trzy odzyskały wolność. Pozostali uciekinierzy zostali złapani przez Niemców. 50 z nich na rozkaz Hitlera rozstrzelano.

 

Ramowy plan obchodów 70. Rocznicy Wielkiej Ucieczki:

22 marca (sobota)

– 11:00-15:00 – „Wielka Ucieczka” - piknik rodzinny na pl. Gen. Maczka – aktor Krzysztof Janczak, czyli Pan Yapa zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. W programie gry i konkursy, występy grup artystycznych, grochówka wojskowa oraz wata cukrowa.

– 10:00-16:00 – Muzeum Obozów Jenieckich: „Ucieczka w historię” – piknik militarny na terenie muzeum.

– 16:00 – pokaz dynamiczny grup rekonstrukcyjnych.

23 marca (niedziela)

– 10:00-16:00 – Muzeum Obozów Jenieckich: „Ucieczka w historię” – prezentacje grup rekonstrukcji historycznej (czołg T-34/85 RUDY), piknik militarny.

Ekspozycja sprzętu bojowego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

O godzinie 12:00 widowisko historyczne „Wielka Ucieczka” – pokazy dynamiczne oraz inscenizacja dla upamiętnienia 70. rocznicy Wielkiej Ucieczki.

24 marca (poniedziałek)

Tunel ‘Harry’ – godz. 12:00 Oficjalna uroczystość z okazji 70. Rocznicy Wielkiej Ucieczki.

Dodatkową atrakcją będzie przejazd pociągu osobowego retro „Harry” na trasie Poznań–Żagań. Skład z parowozem wjedzie na bocznicę kolejową na terenie Stalagu VIIIC dowożąc turystów w pobliże tunelu „Harry”. Po zakończeniu uroczystości zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich.

25 marca (wtorek)

Great Escape 50 March – przemarsz 50 oficerów RAF trasą Żagań-Poznań.

Rozpoczęcie marszu oraz apel przy Tunelu ‘Harry’ godz. 8:30.

Marsz jest hołdem dla 50 lotników, uczestników ucieczki rozstrzelanych przez Gestapo i pochowanych na poznańskiej Cytadeli. Stąd symboliczna trasa marszu Żagań–Poznań oraz symboliczna liczba uczestników – 50. Przemarsz zakończy ceremonia wojskowa na cmentarzu brytyjskim w Poznaniu (Cytadela) 28 marca. Grupa żołnierzy RAF pokona 170 kilometrów w ciągu 4 dni na trasie: Żagań – Nowa Sól – Kębłowo – Granowo – Luboń – Poznań.

27 marca (czwartek)

Konkurs historyczny dla uczniów szkół żagańskich ‘Wielka Ucieczka’

Muzeum Obozów Jenieckich, godz. 11:00

28 marca (piątek)

Rajd Harcerski „Wielka Ucieczka’ 2014

Rozpoczęcie rajdu/apel przy Mauzoleum Lotników Alianckich, godz. 18:00

29 marca (sobota)

40. Cross Żagański – bieg przełajowy dla upamiętnienia 70. rocznicy Wielkiej Ucieczki

Muzeum Obozów Jenieckich, godz. 11:00

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama