Nowy numer 47/2020 Archiwum

Wysoko ustawiona poprzeczka

Od 14 do 16 marca w Głogowie odbyły się rekolekcje Akcji Katolickiej. Poprowadził je ks. Jan Klinkowski.

Na zaproszenie Prezes Zarządu władz diecezjalnych Akcji Katolickiej Urszuli Furtak, nasze tradycyjne rekolekcje wielkopostne poprowadził ks. Jan Klinkowski, prof. nadzwyczajny na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, a jednocześnie asystent kościelny AK diecezji legnickiej.

Nasze przygotowanie do Świąt Wielkanocnych, podczas tych trzech dni w Domu Cichych Pracowników Krzyża, to przeżywane w skupieniu Eucharystie, odprawienie Drogi Krzyżowej oraz nabożeństw pokutnych. Całość była przeplatana konferencjami, nawiązującymi do miejsca członków naszego stowarzyszenia w obecnym świecie. Ks. Jan na początku zaznaczył, że stawia nam wysoko poprzeczkę jeśli chodzi o przekazywane treści konferencji, gdyż wysoko są postawione zadania dla nas w parafiach, z których się wywodzimy. Rekolekcjonista mówił o naszym miejscu w otaczającej rzeczywistości, z czego ma wynikać nasze stałe dążenie do doskonałości dojrzałego chrześcijanina, między innymi poprzez modlitwę. Ubogacać siebie, swoją rodzinę oraz społeczeństwo należy także poprzez dobrze zorganizowaną pracę i służbę Ojczyźnie. Przy tym wątku konferencji dowiedzieliśmy się o przykładach organizacji pracy w starożytnych kulturach, którymi od lat interesuje się ks. rekolekcjonista. Ponieważ Pan Bóg nas kocha to w celu naszego umocnienia często doświadczamy różnych cierpień. Ale nam ma towarzyszyć postawa miłości, która przezwycięży wszelkie trudności. Świat powinien odróżnić człowieka kochającego Boga od osób dalekich od Niego. Człowiek kochający Boga jest człowiekiem radosnym, uczynnym z nastawieniem na służbę drugiemu. Człowiek wierzący to człowiek „w drodze”, który zaszczepiony w Chrzcie św. poprzez żywą wiarę żyje Ewangelią, gdyż przez Boga samego zaproszony jest do postawy miłości i miłosierdzia.

Wysoko ustawiona poprzeczka   Rekolekcje Akcji Katolickiej w Głogowie Ryszard Furtak Miłym akcentem naszych rekolekcji była obecność wśród nas biskupa Stefana Regmunta, który podzielił się z nami swoimi wrażeniami z niedawnej wizyty ad limina apostolorum u ojca świętego Franciszka w Watykanie. Biskup stara się być co roku na naszych różnych spotkaniach, gdyż członkowie AK wywodzą się z różnych parafii, rozsianych po naszej diecezji i jego obecność wśród nas wzajemnie nas ubogaca.

W tym roku towarzyszyli nam na rekolekcjach członkowie AK z diecezji legnickiej, którzy, jak sami stwierdzili, przeżyli razem z nami niesamowity czas spotkania z Bogiem. Zdajemy sobie sprawę, że nasze przygotowanie do Świąt Wielkanocnych będzie też z naszej strony aktywne w naszych parafiach, gdyż ojczyzną Akcji Katolickiej jest parafia i tam też będziemy przeżywać rekolekcje parafialne.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama