Dziewięciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu 6 kwietnia otrzymało sutanny i przyjęło posługę lektoratu. Liturgii przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
Biskup przypomniał, że sutanna jest świadectwem przynależności do Chrystusa. – Czarny kolor sutanny ma przypominać księdzu, a także alumnowi przygotowującemu się do posługi kapłańskiej, o obumieraniu dla świata – mówił bp Tadeusz i kontynuował: – Sutanna podkreśla związanie z Chrystusem. Wkładam sutannę nie po to, aby błyszczeć, wzbudzać podziw czy sensację, ale aby przypomnieć imię Jezusa. Ważnym elementem stroju duchownego jest także biała koloratka, która przypomina o zaślubinach osoby duchownej z Jezusem i Kościołem. Na tle czarnego koloru symbolizuje światło zmartwychwstania.
W homilii biskup przypomniał także o niezwykłej roli lektora w Kościele. – Jakie elementy składają się na owocną posługę lektora, którą rozpoczniecie? Po pierwsze, żeby być dobrym lektorem, trzeba swoje zadanie wypełniać będąc zanurzonym w modlitwie do Ducha Świętego. To jest bardzo ważne. Od tego zaczynamy posługę. Zanim, bracie, weźmiesz tekst Pisma Świętego do ręki, pomódl się o dobre przekazanie Słowa Bożego. Drugim ważnym elementem jest wysiłek na rzecz zrozumienia tekstu, który będzie prezentowany przez twoją posługę. Nie jesteśmy panami i twórcami tego Słowa, ale jego stróżami, głosicielami i sługami – przypomniał biskup w homilii i dodał: – Błędem jest myślenie, że ta posługa ogranicza się do liturgii. Nie ma nic gorszego jak lektor, który głosi Słowo tylko i wyłącznie z ambony. Powinien on dawać świadectwo przykładem własnego życia.
Nowi lektorzy to: Adam Czeponis z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Barnaba Dębicki z parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Kamil Obała z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Andrzej Pytlik z parafii pw św. Brata Alberta w Zielonej Górze, Adam Skubis z parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie, Michał Szot z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp., Jakub Świątek z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Głogowie, Damian Wierzbicki z parafii pw. NMP Królowej Polski w Trzebielu oraz Mariusz Wysakowski z parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu klerycy na trzecim roku studiów otrzymują strój duchowny i podejmują posługę lektora w zgromadzeniu liturgicznym. Posługa lektora to nie tylko odczytywanie słowa Bożego podczas Mszy świętych i nabożeństw, czy podawanie intencji modlitwy powszechnej, ale to przede wszystkim osobista troska alumnów, aby słowo Boże było zawsze obecne w ich sercach.