"Do największych wydarzeń w moim życiu zaliczam: przyjęcie sutanny, przyjęcie święceń kapłańskich, ustanowienie sanktuarium Miłosierdzia Bożego, wybudowanie pomnika Chrystusa Króla" - napisał w swoim testamencie ks. Sylwester Zawadzki.
Ks. Sylwester Zawadzki urodził się 20 września 1932 roku w Dębnicy Nowej w rodzinie Jana i Heleny z d. Majewskiej. Chrzest otrzymał w kościele parafialnym w Kazanowie 2 października 1932 roku. W 7 roku życia rozpoczął naukę w szkole w Kazanowie, ale już po ukończeniu pierwszej klasy musiał ją przerwać z powodu okupacji niemieckiej. Starał się samodzielnie kontynuować naukę w domu. Siedmioklasową szkołę powszechną ukończył po zakończeniu II wojny światowej w roku 1947.
Ze względu na trudne warunki materialne był wówczas zmuszony przerwać naukę na jeden rok. Po rocznej przerwie kontynuował edukację w Państwowym Gimnazjum Ogólnokształcącym w Radomiu. Ukończył tam I klasę. Kolejną klasę gimnazjum ukończył w Niższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kruszewie. Następnie poprosił o przyjęcie do Niższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1953 roku złożył podanie o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.
Po ukończeniu studiów seminaryjnych 20 grudnia 1958 r. w Gorzowie Wlkp. przyjął święcenia kapłańskie.
Jego pierwszą placówką duszpasterską był wikariat w parafii pw. św. Józefa w Szczecinie – Pomorzanach. W maju 1959 roku otrzymał dodatkowo nominację na kapelana Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie. W roku 1962 roku został przeniesiony do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. Rok później mianowano go wikariuszem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach. W roku 1965 posłano go jako wikariusza do parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku. Po dwóch latach, w 1967 roku, trafił ponownie do Szczecina, tym razem jako wikariusz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Szczecinie – Żelechowie. W grudniu tego samego roku uzyskał tytuł magistra teologii o specjalności katechetycznej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Rok później został wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białogardzie. Podczas pobytu w Białogardzie zdiagnozowano u niego dolegliwości kardiologiczne zalecając przy tym spokojny i oszczędzający tryb życia. W sierpniu 1969 roku przeniesiono go na wikariat do parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Międzyzdrojach. W roku 1970 mianowano go wikariuszem parafii pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie. Obowiązki na tej placówce miał objąć 1 września, jednak już 8 września otrzymał kolejny dekret kierujący go jako wikariusza do parafii pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie.
1 lipca 1973 r. bp Wilhelm Pluta mianował go proboszczem parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Radnicy. Po siedmiu latach pracy w Radnicy poprosił o przeniesienie na inną placówkę. 1 lipca 1981 r. został mianowany proboszczem parafii pw. NMP Królowej Polski w Świebodzinie. W liście do bp. Wilhelma Pluty ks. Sylwester Zawadzki napisał, że czuje się „zaszczycony i wyróżniony” tą nominacją. Jako proboszcz tej parafii podjął dzieło budowy plebanii.
W roku 1983 Wydział ds. Wyznań Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze wszczął postępowanie administracyjne przeciwko ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu w związku z jego rzekomo „szkodliwą dla państwa” działalnością. Chodziło o spór o trasę procesji Bożego Ciała w Świebodzinie.
8 września 1987 roku bp Józef Michalik powierzył ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu urząd wicedziekana Dekanatu Świebodzin. Funkcję tę pełnił do lutego 2003 roku. Krótko po tej nominacji bp Józef Michalik polecił mu rozpocząć budowę kościoła lub kaplicy na Osiedlu Łużyckim w Świebodzinie. Kamień węgielny pod budowę tej świątyni został poświęcony i wmurowany 16 kwietnia 1994 roku przez bp. Adama Dyczkowskiego. Już cztery lata później kościół został pobłogosławiony przez bp. Pawła Sochę.
W sierpniu 1999 roku ks. Sylwester Zawadzki został zwolniony z funkcji proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski. Powierzono mu natomiast urząd proboszcza nowo utworzonej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Jako proboszcz tej parafii troszczył się o rozbudzenie kultu Miłosierdzia Bożego wśród parafian. Usilnie zabiegał o nadanie świebodzińskiej świątyni statusu sanktuarium. Starania te zostały uwieńczone powodzeniem. 22 listopada 2008 roku po dokonaniu uroczystej konsekracji kościoła pw. Miłosierdzia Bożego bp Stefan Regmunt nadał mu rangę sanktuarium.
W roku 2000 w związku z powierzeniem miasta i powiatu świebodzińskiego Jezusowi Chrystusowi Królowi ks. Sylwester Zawadzki przedstawił ideę wzniesienia figury Chrystusa Króla. Prace przy wznoszeniu monumentu trwały wiele lat. 22 listopada 2010 roku został on uroczyście odsłonięty i poświęcony przez bp. Stefana Regmunta.
Gorliwe zaangażowanie duszpasterskie oraz inicjatywy podejmowane przez ks. Sylwestra Zawadzkiego zostały dostrzeżone i docenione zarówno przez przełożonych kościelnych jak i przez władze świeckie. Świadczą o tym nadane mu wyróżnienia. 20 grudnia 1998 roku bp Adam Dyczkowski mianował go kanonikiem honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi. W roku 2006 miasto i gmina Świebodzin przyznały mu tytuł honorowego obywatela. Natomiast w roku 2008 papież Benedykt XVI odznaczył go godnością Kapelana Jego Świątobliwości.
2 sierpnia 2010 roku ks. Sylwester Zawadzki przeszedł w stan spoczynku. Pozostał jednak w świebodzińskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w charakterze rezydenta.
Zmarł w szpitalu w Świebodzinie 14 kwietnia 2014 r. około godziny 15.00, w godzinie Miłosierdzia Bożego.
W testamencie napisał m.in.: „Wszystkim wiernym parafianom za współpracę, życzliwość – Bóg zapłać. Za wyrozumiałość wobec moich błędów – Bóg zapłać. Jeśli komuś sprawiłem przykrość lub obraziłem to przepraszam. Bardzo proszę o modlitwę za mnie. [...] Do największych wydarzeń w moim życiu zaliczam: (1) przyjęcie sutanny, (2) przyjęcie święceń kapłańskich, (3) ustanowienie sanktuarium Miłosierdzia Bożego, (4) wybudowanie pomnika Chrystusa Króla”.
(opracował - rzecznik prasowy kurii biskupiej ks. Andrzej Sapieha)