GN 48/2020 Archiwum

Dumni z biało-czerwonej przejdź do galerii

Jak co roku, 2 maja, żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i mieszkańcy miasta Żagania uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odegrania hymnu państwowego. Jednak punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów był przemarsz biało-czerwonej kolumny, która przeszła ulicami miasta od Placu Generała Maczka do Pałacu Książęcego. Głównym elementem pochodu była ogromna kilkudziesięciometrowa flaga, którą rozwinęli żagańscy harcerze. Kolumnę poza harcerzami stanowiła orkiestra wojskowa, za którą maszerowały poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz miejscowych szkół. W kolumnie szli także przedstawiciele jednostek wojskowych garnizonu Żagań, władz lokalnych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

W czasie uroczystości przypominano, iż Dzień Flagi Państwowej od 2004 roku obchodzony jest w naszym kraju 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej powinny być otaczane czcią i szacunkiem a ta powinność jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. -2 maja w naszej tradycji jest dniem, w którym czcimy i obdarzamy szacunkiem naszą polską flagę. Jest to też dzień w którym zastanawiamy się na tym do czego ta flaga nam służy, i co powinniśmy wobec niej czynić, aby szacunek i honor jej oddawać – mówił do zabranych Daniel Marchewka, burmistrz miasta Żagań.

Święto Flagi Państwowej jest bardzo ważne zwłaszcza dla żołnierzy. Żołnierze to grupa zawodowa niezwykle silnie i blisko związana z flagą Polski. Barwy narodowe widnieją na ramieniu munduru każdego żołnierza i towarzyszą im w służbie codziennej. Flaga towarzyszyła pancerniakom „Czarnej Dywizji” podczas ćwiczeń i manewrów, ale również w wielu zakątkach naszego globu m.in. podczas operacji w Iraku, Czadzie oraz Afganistanie.

W dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, w którym wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym w Żaganiu, Msza święta w intencji ojczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama