17 maja w zielonogórskiej konkatedrze 5 alumnów seminarium w Paradyżu przyjęło święcenia diakonatu. Święceń udzielił bp Tadeusz Lityński.
Święcenia diakonatu przyjęli alumni kończący piąty rok studiów. Nowymi diakonami są: Piotr Kamiński z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, Wojciech Nowak z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Ulimiu, Michał Płończak z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, Jakub Włodarczak z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku, Łukasz Żołubak z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu.
Biskup Lityński w słowie do diakonów podkreślił, że Bóg ma wobec nich wspaniały program życia. – Tylko Jemu zaufaj i nie lękaj się tego, co usłyszysz za chwilę. Nie lękaj się tego programu, który w pierwszej chwili wydaje się dość niezrozumiały. Może w nas się rodzić pytanie, czy Pan Jezus się nie pomylił i zamiast zachęty na początek posługi dla młodego duchownego, dobrej reklamy, pięknej wizji, że będziecie cenionymi dyrektorami korporacji, wielkimi dyrektorami firm, naczelnikami wydziałów, burmistrzami miast czy dowódcami; ale słyszycie słowa o służbie, o rozdawaniu jałmużny. Nie ma ani słowa o zaszczytach, o tytułach i o awansach. Pan Jezus tak jak dwunastu apostołom, tak również Wam mówi słowa, które idą pod prąd standardom współczesnego świata – mówił bp Lityński.
W Bożej pedagogii, jak podkreślił biskup, jest miejsce na służbę, a nie szukanie zaszczytów i wygodnego życia. – Dziś rozpoczynacie pielgrzymkę w służbie Kościołowi i człowiekowi. Niech ona przebiega na wzór św. Jana Pawła II, od tabernakulum do człowieka – mówił biskup. – Nie licz, aby Tobie służono, nie oczekuj tego by się Tobie kłaniano, ale sam usługuj. Zginaj się do pomocy innym, broń się przed mentalnością współczesnego świata w którym jeden odwraca się od drugiego, jeden staje przeciwko drugiemu, to jest mentalność egoizmu, która powinna być obca diakonowi. Niech kieruje Wami postawa Chrystusa, uczcie się tej postawy trwając w bliskości tabernakulum – kontynuował.
Obrzęd święceń diakonatu ma miejsce podczas mszy św. Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. – Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań, w tym obowiązek dozgonnego życia w celibacie. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Następnie - podczas gdy kandydaci leżą krzyżem - zgromadzeni wierni modlą się za nich śpiewając litanię do wszystkich świętych. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów oraz odmawia specjalną modlitwę. Wyświęceni diakoni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę (wierzchnią szatę z rękawami). W stroju diakońskim podchodzą do biskupa, który każdemu z nich wręcza księgę Ewangelii i udziela pocałunku pokoju – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii.
Diakoni odczytują Ewangelię podczas Mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby.
Nowi diakoni będą jeszcze przez rok kontynuować formację w seminarium przygotowując się do święceń kapłańskich, które otrzymają w przyszłym roku.
(wkrótce więcej zdjęć)