Fatima wciąż aktualna

Sympozjum mariologiczne "Tajemnica Fatimy" w historii i w teologii odbyło się 19 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

Jaki cel i znaczenie mają objawienia fatimskie w stosunku do historii Polski i świata? Czym są maryjne objawienia prywatne? W jaki sposób interpretować III. Tajemnicę fatimską? - m.in. na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci podczas spotkania.

Sympozjum rozpoczęła Msza św., po której swoje wykłady wygłosili: ks. dr Zb. Cieszkowski - „Maryjne objawienia prywatne. Kryteria ich rozeznania i teologiczna interpretacja";ks. prof. J. Bujak - „Aktualność Orędzia fatimskiego w świetle postulatów Nowej Ewangelizacji"; ks. prof. K. Wojtkiewicz - „Recepcja teologiczna III. Tajemnicy fatimskiej po jej ogłoszeniu”; ks. dr W. Bożejewicz - „Fatima a historia XX wieku” oraz ks. dr hab. J. Radkiewicz - „Fatima a Polska”.

W prelekcjach omawiano m.in. problematykę wydarzeń związanych z II wojną światową i Janem Pawłem II, które miały związek z objawieniami fatimskimi i Maryją. Wśród nich pojawił się m.in. fakt zwycięstw aliantów podczas wojny w wielkie święta maryjne czy uratowanie życia papieżowi podczas zamachu 13 maja 1981 roku.

Podczas sympozjum zwrócono również uwagę na symbolikę zwartą w objawieniach fatimskich oraz istotę duchowości fatimskiej. Omówiono także inicjatywy, które w związku z Fatimą podjęto w Polsce i na świecie, a do których zalicza się m.in. zawierzenie Portugalii i Polski Niepokalanemu Sercu Maryi czy powstanie Krucjaty Różańca Rodzinnego.

Sympozjum zorganizowano z myślą o setnej rocznicy objawień fatimskich, która odbędzie się w 2017 roku i w ramach przygotowań do tego właśnie jubileuszu.

- Nieznajomość treści objawień fatimskich jest bardzo czytelna we współczesnym świecie. Zna ją może tylko niewielka grupa ekspertów, stąd chcemy próbować trzy lata przed jubileuszem światowym, dopowiedzieć i pokazać istotne treści tych objawień, łącznie z historią dzieci i przyszłości świata. Chociaż nie wszystko da się wyjaśnić w interpretacji teologicznej, to jednak ważny jest cały kontekst historyczno-polityczny. Obserwując współczesne zagrożenia moralne i polityczne szukamy odpowiedzi w jednej z największych, poza objawieniem Chrystusa, prognoz wszech czasów, jakim są objawienia maryjne w Fatimie - wyjaśnia ks. dr hab. Jan Radkiewicz.

Orędzie fatimskie jest uniwersalne i ciągle aktualne. Jest m.in. wołaniem o nawrócenie i modlitwę, i odnosi się nie tylko do świata, ale również do mniejszych społeczności lokalnych.

- Maryja podnosi nas na wyższy poziom życia duchowego m. In. przez nabożeństwa i pokutę. Maryja jest najkrótszą drogą do Jezusa, a zatem także do naszego zbawienia i wieczności. Pamiętając o objawieniach fatimskich, nie powinniśmy również rezygnować z treści, które są w naszych lokalnych i regionalnych miejscach kultu maryjnego - tłumaczy ks. Radkiewicz.

Sympozjum zorganizowały: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu oraz Diecezjalne Centrum Duchowości Maryjnej w Rokitnie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..