Nowy numer 41/2019 Archiwum

Potrzebują naszej modlitwy

W gorzowskiej katedrze w najbliższą sobotę (31 maja) 9 diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przyjmie święcenia kapłańskie. Święceń udzieli bp Stefan Regmunt podczas Mszy św. o 10.00.

Święcenia kapłańskie (prezbiteratu) przyjmą diakoni, którzy ukończyli sześcioletnią formację w diecezjalnym seminarium duchownym. W tym roku będą to: Damian Drop (Głogów – par. pw. św. Mikołaja), Łukasz Grzendzicki (Koronowo – par. pw. Wniebowzięcia NMP, diec. pelplińska), Paweł Grzesiak (Kostrzyn nad Odrą – par. pw. NMP Matki Kościoła), Tomasz Janczewski (Gorzów Wlkp. – par. pw. NMP Królowej Polski), Norbert Lasota (Gubin – par. pw. Trójcy Świętej), Łukasz Mielnik (Dychów – par. pw. Miłosierdzia Bożego), Dawid Siwak (Gorzów Wlkp. – par. pw. Pierwszych Męczenników Polski), Józef Suchan (Szprotawa – par. pw. Wniebowzięcia NMP) i Maciej Żurawski (Gorzów Wlkp. – par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego).

Zgodnie ze zwyczajem następnego dnia po przyjęciu święceń neoprezbiterzy odprawią prymicyjną Mszę św. w swoich rodzinnych parafiach. Natomiast od 26 czerwca, a więc po kilkutygodniowym urlopie, zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. – Będą zaangażowani w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych m.in. oazy wakacyjne dla dzieci, młodzieży i rodzin, pielgrzymki. Zastąpią również księży korzystających w lipcu i sierpniu z wakacyjnego wypoczynku. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Obrzęd święceń kapłańskich ma miejsce podczas Mszy św. Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. – Po wysłuchaniu homilii wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi – wyjaśnia ks. Sapieha. – Następnie zgromadzeni modlą się za mających przyjąć święcenia śpiewając litanię do wszystkich świętych. W czasie tego śpiewu kandydaci leżą krzyżem. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów oraz odmawia specjalną modlitwę. Ręce na przyjmujących swięcenia nakładają także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani. Nowi księża otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podchodzą do biskupa, który każdemu z nich udziela namaszczenia świętym krzyżmem, czyli specjalnym olejem poświęconym przez biskupa w Wielki Czwartek i służącym do sprawowania czynności sakramentalnych. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem i kielicha z winem i wodą oraz udzieleniem pocałunku pokoju – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL