Nowy numer 44/2020 Archiwum

Chcemy być wyraziści

Z Tomaszem Nakielskim, ogólnopolskim przewodniczącym Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", rozmawia Krzysztof Król.

Krzysztof Król: Od niedawna jest Pan nowym przewodniczącym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Szykują się zmiany?

Tomasz Nakielski: Zmiana w kierownictwie stowarzyszenia jest dobrą okazją do wprowadzania innych zmian. One nastąpią, ale na pewno w formule ewolucyjnej, a nie rewolucyjnej. Jeśli miałbym wskazać na czym te zmiany miałyby polegać, to chcielibyśmy, żeby nasze stowarzyszenie nabrało pewnej wyrazistości. Jesteśmy strukturą ogólnopolską, mamy konstrukcję federacyjną z dużą autonomią oddziałów okręgowych. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej strony ta specyfika jest bardzo różna. Dlatego chcielibyśmy skoordynować działanie tych oddziałów, aby było bardziej wyraziste.

Na czym miałaby polegać ta wyrazistość?

W deklaracji ideowo-programowej zapisaliśmy, że chcemy być nie tylko znakiem sprzeciwu wobec tego, co niemoralne w obecnej rzeczywistości, ale być także znakiem chrześcijańskiej nadziei. Po pierwsze, działalność edukacyjno-historyczna pod katem patriotycznym. Zależy nam w szczególności, aby pokazać związki historii Polski z historią Kościoła ponieważ bez tego nie zrozumiemy historii naszego kraju. Chcemy to pokazywać np. poprzez przywoływanie postaci wielkich kapłanów, którzy działali w regionie i uczyli patriotyzmu. Wszystkie te środowiska, które mówią, że nie powinno być Boga w rzeczywistości publicznej, nie rozumieją tożsamości Polski. Po drugie, chcemy przybliżać zasady i wartości Katolickiej Nauki Społecznej poprzez wykłady, konferencje, ale też takie inicjatywy jak dni kultury chrześcijańskiej, dni rodziny, udział w samorządzie itp. Po trzecie chcemy przybliżać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, postać sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którego ponad rok temu nasze Stowarzyszenie obrało za swojego patrona. Przybliżać nie tylko jako postać historyczną, ale pokazać, że jego nauczanie jest ciągle aktualne. Oczywiście wszystko to jest oparte na formacji.

Nie są to łatwe zadania. Szczególnie trudne do zrealizowania wśród młodzieży. Udaje Wam się dotrzeć do młodego pokolenia?

Przykładów jest wiele. Naszym sztandarowym naszym przedsięwzięciem jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, który rozrósł się do potężnego wydarzenia. Co roku kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi bierze w nim udział. To nie tylko konkurs, ale także konkretna formacja.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama