Nadanie Szkole Podstawowej w Niwiskach imienia Jana Pawła II oraz poświęcenie i przekazanie sztandaru odbyły się 13 czerwca.
Uroczystość rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Słowa: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali” nie są łatwe i nie zapowiadają łatwego programu edukacji i wychowania, ale jest to droga do wielkości, którą, jak ukazał nam w swoim życiu Jan Paweł II, warto pójść, by pozostawiać po sobie dobre ślady – mówił biskup.
Biskup podkreślił, że szkoła z takim patronem to miejsce zdobywania nie tylko wiedzy przedmiotowej, ale przede wszystkim mądrości życiowej. Wyraził również radość z wyboru papieża na patrona szkoły. – Cieszę się, że w trosce o dobro wspólne rodzice, nauczyciele, dzieci pragną położyć trwały fundament pod ten budynek szkoły. Tym fundamentem, patronem ma być skała naszych czasów, święty Jan Paweł II. Trzeba znać swojego patrona, przypominać jego życie, słowa i naśladować jego miłość – mówił. – Żyjemy w czasach, kiedy fundament chrześcijański próbuje się czasami usunąć z przestrzeni szkolnej i wychowawczej. Próbuje się eksperymentować na piasku nowych ideologii i pomysłów, które po latach okazują się błędem wychowawczym. Drodzy nauczyciele i rodzice podejmijcie trud i wysiłek, by dobrze przygotować dzieci do dorosłego życia. Bądźcie stróżami wartości w szkole i w domu z pomocą Jana Pawła II. Czytajcie jego słowa, naśladujcie jego gesty, bo wychowanie powinno opierać się na zasadach twardych jak skała – dodał.
Uroczystość to dzień ważny dla nauczycieli i uczniów szkoły w Niwiskach. Do tego szczególnego dnia wszyscy długo się przygotowywali poprzez różne formy, m.in. konkursy o papieżu, rekolekcje, turniej papieski i wieczornicę poświęconą Janowi Pawłowi II. – Jan Paweł II to niepodważalny autorytet, człowiek, który kochał wszystkich ludzi, bez względu na przekonania czy wyznanie. Postawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Chcemy być godnymi takiego patrona. Uczniowie mówią o nim „nasz idol”, „grał w piłkę tak jak my”, „kochał dzieci” – mówiła dyrektor Marzanna Kujtkowska. – „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali” – to zdanie mobilizuje nas do pracy, budzi wewnętrzną dyscyplinę, przypomina o obowiązkach wobec rodziny, małej ojczyzny, kraju oraz względem siebie i innych – dodała.