Plus dla wielodzietnych

Dzięki inicjatywie Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny wchodzi w życie. Uroczyste podpisanie pierwszych Kart nastąpiło w poniedziałek w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jest to jedno z miejsc, w których przypisane do Karty zniżki będą obowiązywały.

Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać od 16 czerwca w Urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wielodzietnej. Karta przysługuje członkom rodzin wielodzietnych, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia lub w wieku do ukończenia 25. roku życia - w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej oraz bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy wypełnić wniosek dostępny w urzędzie. Przy jego wypełnianiu potrzebne będą PESELE wszystkich osób, dla których wnioskujemy o Kartę i ich dane osobowe. Trzeba mieć ze sobą również akty urodzenia dzieci i dowody osobiste rodziców. Dla dzieci powyżej 18 roku życia potrzebne będzie potwierdzenie, że się uczą z przewidywanym czasem zakończenia nauki.

Ogólnopolskie Karty Dużej Rodziny będą imienne, ale bez zdjęć. Czas oczekiwania na Kartę to około 2-3 tygodni. Pierwsze Karty będą wydawane 1 lipca. Rodzicowi z rodziny wielodzietnej Karta będzie wydawana na czas nieokreślony. Nawet gdy dzieci dorosną nie straci on swych uprawnień. Dzieciom Karta będzie przysługiwać do 18 roku życia, chyba, że będą kontynuować naukę, to wtedy do 25 roku życia. Dzieciom niepełnosprawnym Karta będzie przysługiwać niezależnie od wieku.

Wnioski o wydanie Karty można składać od 16 czerwca, ale nadal nie wiadomo, jakie konkretnie zniżki przysługują właścicielom Kart. Resort pracy deklaruje, że wkrótce na stronie rodzina.gov.pl opublikuje zaktualizowaną listę miejsc, w których przysługują ulgi. Według informacji MPiPS, chodzi m.in. o tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, wystawy, muzea, przejazdy komunikacją publiczną, a nawet całe wakacje. Już dziś wiadomo, ze do miejsc, w których obowiązują ulgi Karty Dużej Rodziny należą m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik, Muzea Narodowe w Krakowie i Gdańsku, sieć supermarketów Alma i PKP Intercity.

Miejsca, w których przysługują zniżki, oznaczone mają być specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać ze zniżki, należy w punkcie zakupu biletu wstępu okazać kartę. Z karty każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie, czyli w tym celu nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu.

Według zapewnień MPiPS, zniżki z tytułu posiadania ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny nie anulują ulg, które przysługują z racji posiadania lokalnej Karty Dużej Rodziny. Karta ogólnopolski ma być uzupełnieniem Karty lokalnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..