Nowy numer 44/2020 Archiwum

Romanse w blasku księżyca przejdź do galerii

Cygańska muzyka najpiękniej brzmi pod gołym niebem, w blasku gwiazd i księżyca. I tak można jej posłuchać w gorzowskim amfiteatrze podczas kończącego się dzisiaj Festiwalu Romane Dyvesa.

W Gorzowie Wlkp. trwają XXVI Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa.

2014. Pomysł festiwalowego koncertowania w Gorzowie Wlkp. zrodził się przed laty.

Kiedy tabory cygańskie spotykały się w drodze, to po powitaniu i rozbiciu obozowiska rozpoczynało się wspólne muzykowanie, tańce. Radość z wolności, świętowanie trwało przy ognisku i blasku księżyca całą noc.

W jednym z taborów podróżował Edward Dębicki, kompozytor, wirtuoz akordeonu i honorowy obywatel Gorzowa Wlkp., który postanowił, żeby tę wspólną radość muzykowania zaprezentować szerszej publiczności, zafascynować ludzi kulturą cygańską.

I tak do Gorzowa Wlkp. od ćwierćwiecza przyjeżdżają artyści, aby wspólnie się bawić i propagować bogatą tradycję i kulturę cygańską. Przez 25 lat na festiwalowej scenie wystąpiło ponad 180 zespołów z całego świata i nigdy się nie zdarzyło, żeby muzycy nie zagrali na żywo, bo tylko żywa muzyka może oddać głębie i tęsknotę duszy.

XXVI edycja festiwalu jest również ciekawą propozycją dla miłośników muzyki i tańca. W pierwszym dniu (11 lipca) usłyszeliśmy grę na cymbałach i znakomitych wirtuozów skrzypiec z kapeli Diabolske Husle ze Słowacji.

W amfiteatrze zabrzmiała Taborowa Orkiestra Harfiarzy. Kompozytor Edward Dębicki skomponował nowe utwory, a aktor scen polskich, Zbigniew Waleryś, odtwórca roli Dionizego Wajsa, męża Papuszy, w filmie „Papusza”, przy dźwiękach harf recytował poezję poetki.

Na scenie pojawili się również muzycy macedońskiego zespołu Kocani Orkestra, znani ze współpracy z reżyserem Emirem Kustoricą.

Dzisiaj, w drugim dniu festiwalu odbędzie się Gipsy Night - Wieczór Cygańskiej Muzyki Klubowej, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Manuel Dębicki.

To koncert głównie dla młodzieży, w jego trakcie wystąpi zespół Bubliczki. To siedmioosobowa grupa hulaszczo-muzyczna z cygańską nutką. Na zakończenie o dobrą atmosferę zabawy zadba Warsaw Balkan Madnes, przedstawiając program cechujący się wielką żywiołowością i spontanicznością.

W ramach Spotkań Zespołów Cygańskich Romana Dyvesa dzisiaj w gorzowskiej katedrze o 18.00 odbędzie się cygańska Msza Św.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama