Nowy numer 41/2019 Archiwum

Już 25. wędrówka

Każdego roku wyruszają z jednego i docierają do innego sanktuarium. Dzięki temu poznali już wiele świątyń.

Pielgrzymka Rajdowa „Dakota” sięga korzeniami hipisowskiej pielgrzymki ks. Andrzeja Szpaka. To rekolekcje otwarte zarówno na ludzi wierzących, jak i poszukujących oraz tych, którzy otwarcie mówią, że nie wierzą. O duchowe dotarcie do każdego stara się kapucyn o. Michał Draus. A czemu Dakota? – Przez kilka pierwszych lat chodzili z nami ludzie, którzy rekonstruowali indiańskie obyczaje. Szukaliśmy też symbolu i nazwy, która odzwierciedlałaby nasze pielgrzymowanie. I tak padło: „Indianie”, potem „szczep”, a wreszcie nazwa jednego z plemion Indian północnoamerykańskich – „Dakota”.

I tak do dziś poszukujemy śladów Pana Boga – wyjaśnia Michał Wyporski, kierownik pielgrzymki. W tym roku, od 20 do 27 lipca, trasa wiodła z sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. Pielgrzymka wyruszyła już po raz 25. Przez te lata mocno ewoluowała. Od totalnego luzu i beztroski do dość zorganizowanej formuły. Pielgrzymi dorośleli i zakładali rodziny, a teraz wielu z nich wędruje razem z dziećmi. – Zazwyczaj w pielgrzymkach idzie kilkaset czy kilka tysięcy osób i takie przedsięwzięcie wymaga sztywnych ram organizacyjnych. Tutaj idziemy w 30–40 osób i mamy większą swobodę, pokonujemy codziennie krótsze etapy – maksymalnie 15 km. Dlatego jest możliwe wędrowanie z malutkimi dziećmi – zapewnia Michał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL