Nowy numer 44/2020 Archiwum

Muzyka dawna w 31 miejscowościach

Muzyka dawna przeznaczona na flet prosty i klawesyn, suity wiolonczelowe Bacha, a także francuska i hiszpańska muzyka na lutnię i gitarę barokową - te i inne brzmienia usłyszymy w ramach cyklu koncertów "Przedsionek Raju". Pierwszy już w najbliższą sobotę.

„Przedsionek Raju” poprzedza festiwal „Muzyka w Raju”, która odbywa się co roku w pocysterskim opactwie w Paradyżu-Gościkowie. Po raz pierwszy został zorganizowany w 2012 roku, z okazji X edycji tej znaczącej lubuskiej imprezy muzycznej.

– Nabrała już takiej rangi, że wychodzi poza granice lubuskiego. Tym razem muzycy pojawią się także w kilku miejscowościach Wielkopolski i Dolnego Śląska. Główną ideą cyklu jest umożliwienie kontaktu z muzyką dawną przede wszystkim w małych ośrodkach, gdzie codzienny dostęp do wydarzeń muzycznych na takim poziomie jest mocno ograniczony – powiedział Cezary Zych, prezes Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”.

Pomysł na „Przedsionek Raju”  zrodził się z chęci wyjścia z prezentowaną muzyką poza mury paradyskiego klasztoru. – Zależało nam oraz muzykom, aby podzielić się muzyką dawną również z tymi Lubuszanami, którzy nie mieli wcześniej okazji poznać takiej muzyki. Początkowo towarzyszący „Muzyce w Raju” „Przedsionek Raju” przerodził się w samodzielne, znaczące wydarzenie muzyczne. Dotychczas odbyło się 45 koncertów w kilkudziesięciu miejscach – wyjaśniał C. Zych.

W ramach III edycji cyklu muzycy dadzą 35 koncertów. Zagoszczą aż w 31 miejscowościach, m.in. w: Leśniowie Wielkim, Pławiu, Bobrowicach, Bledzewie, Wysokiej k. Międzyrzecza, Pszczewie, Rokitnie, Klępsku, Łagowie, Jordanowie, Świebodzinie, Zielonej Górze, Żaganiu, Żarach. Oprócz naszego regionu i Dolnego Śląska, koncerty odbędą się także po raz pierwszy w Wielkopolsce.

W ramach cyklu wystąpią: Komalé Akakpo (salterio), Elena Andreyev (wiolonczela), Viva Biancaluna Biffi (śpiew, fidel), Joanna Boślak-Górniok (klawesyn), Étienne Galletier (teorba, gitara), Bolette Roed (flety proste) oraz Snów Consort (zespół fletów prostych).

Dofinansowanie cyklu koncertów „Przedsionek Raju” z pieniędzy KSOW (Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich) wynosi ponad 43 tys. zł.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Szczegółowy program na stronie internetowej www.muzykawraju.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama