Nowy numer 41/2019 Archiwum

Mieliśmy dosyć okupacji

Powstańcy warszawscy - nie mieli czołgów, ani samolotów, ale ogromne pragnienie wolności i potężną siłę do walki z okupantem. 1 sierpnia mija 70 lat od wybuchu powstania warszawskiego.

Ryszard Laskowski ps. „Ryś” z Gorzowa Wlkp. doskonale pamięta powstańcze walki. – Byłem w konspiracji i walczyłem w powstaniu warszawskim, w Śródmieściu. Nie mieliśmy czołgów, ani samolotów, a Niemcy tak. Było mało broni. Nie było jedzenia i wody. Walczyliśmy, żeby uzyskać wolność – mówi powstaniec. – Mieliśmy dosyć okupacji i znęcania się Niemców nad nami. Kochaliśmy ojczyznę i dlatego walczyliśmy. Zakładaliśmy, że powstanie potrwa pięć dni, a przetrwało 63. Są zwolennicy i przeciwnicy powstania, ja uważam, że warto było walczyć – dodaje.

Wiesław Cieśla ps. „Wacek” z Zielonej Góry w powstaniu walczył na Mokotowie. – Nienawiść do okupanta była bardzo duża. Nie znoszę pytań o celowość powstania, wtedy o tym nikt nie myślał. Czekaliśmy na wybuch powstania, chcieliśmy walczyć i zwyciężyć, i być wolni. Byliśmy nasiąknięci patriotyzmem i miłością do ojczyzny – wyjaśnia. – Dla mnie to była święta rzecz. Nigdy nie wolno się cofnąć przed ofiarą życia za ojczyznę. Dla ojczyzny trzeba wszystko poświęcić, nie patrząc na nic, bo Polska jest najważniejsza – dodaje.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 (godzina „W”) i trwało 63 dni, do 3 października 1944 roku. Było wystąpieniem zbrojnym zorganizowanym przez Armię Krajową. Z jednej strony była to walka militarna z Niemcami, z drugiej walka polityczna z ZSRR. Dowództwo AK planowało pokonać Niemców i samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz  masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL