Nowy numer 49/2020 Archiwum

Bezgraniczna subtelność

W sanktuarium Matki Bożej odbył się 2 sierpnia jeden z cyklu 35 koncertów "Przedsionka Raju", imprezy odbywającej się na Ziemi Lubuskiej i miejscowościach woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Wystąpił zespół fletów prostych „Snów Consort”, powołany dwa lata temu przez Bolette Roed z myślą o paradyskim festiwalu „Muzyka w Raju”, a do którego skrzyknęła swoje studentki z Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Artystki zaprezentowały fenomenalne umiejętności i oczarowały słuchaczy subtelnością dźwięków, niczym z ogrodu Eden.

Takie koncerty zdarzają się nieczęsto. Ich wyjątkowość polega na zaproszeniu słuchaczy do fascynującego dialogu z muzykami. Flecistki niczym dobre wróżki wypełniły świątynię harmonią, która nagle stała się tak dominująca i tak pochłaniająca, że w czasie koncertu liczyła się tylko muzyka, nierozerwalnie połączona z interpretacją artystek. Ogromnym atutem tego koncertu była możliwość nie tylko słuchania dźwięków, ale też obserwowania wspaniałych wirtuozek podczas wykonywania utworów muzyki dawnej. W repertuarze znalazły się kompozycje: Jeana Mouton, Josquina des Prez, Cipriano de Rore, Adriana Willaert i Jacquesa Arcadelt.

Najbliższe koncerty w ramach „Przedsionka Raju” odbędą się 4 sierpnia w Rokitnie i Klępsku, 5 sierpnia w Bieczu, Wolsztynie i Wysokiej, 6 sierpnia w Jordanowie, Zbąszyniu i Sulęcinie, 7 sierpnia w Bledzewie i Letnicy, 8 sierpnia w Międzyrzeczu, Nowogrodzie Bobrzańskim i Zielonej Górze, oraz 9 sierpnia w Bobrowicach, Pławiu i Poznaniu. Szczegółowy program koncertów znajdziemy na stronie: www.muzykawraju.pl/program.

 – Proponujemy cykl koncertów w miejscach już dla muzyki odkrytych, ale też takich, które na mapie ważnych wydarzeń muzycznych wciąż się nie znalazły. Będą one zapowiadać duży festiwal i zachęcać słuchaczy do odwiedzenia Paradyża – powiedział Cezary Zych, dyrektor festiwalu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama