Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Co można wyczarować z kłody?

Od 6 do 9 sierpnia na pszczewskim Placu Magdaleńskim pracują rzeźbiarze, którzy wykonują prace pn. "Rzeźba użytkowa przyjazna dziecku i legendy pszczewskich wsi".

– Plener rzeźbiarski organizowany jest od 2001 roku. Rzeźbiarze tworzą w ciągu kilku dni rzeźby. To ma zachęcić mieszkańców i turystów do poznania warsztatu rzeźbiarza i rozmowy z twórcami. Można zobaczyć etapy powstawania rzeźb od kłody, po zarysy, do gotowej rzeźby – mówi Joanna Misiewicz z pszczewskiego muzeum.

Rzeźby nawiązują do tradycji, historii i legend Pszczewa, a miejsca, w których się znajdują nie są przypadkowe. W ubiegłych latach powstały m.in.: kowal, który stoi przy dawnym zakładzie kowalskim, praczka znajdująca się przy pompie wodnej, czy Żyd umieszczony w miejscu dawnej bożnicy. W tym roku wyrzeźbione zostaną m.in. postacie: pielgrzyma, pasterza, Jezusa Frasobliwego, ale i Baby Jagi. Rzeźbiarze pracują za pomocą pił motorowych, dłut i siekier. – Wykonuję pielgrzyma z drewna dębowego o wysokości 2, 5 m. Ta rzeźba ma stać na rozdrożu miejscowości. To trudna praca, która wymaga dużej koncentracji i precyzji – mówi rzeźbiarz Jerzy Kopeć z Przytocznej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL