Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Cud zaufania

W paradyskim seminarium duchownym 27 i 28 sierpnia odbyło się doroczne spotkanie formacyjne dla duchowieństwa pracującego w diecezji. Proboszczowie
i wikariusze ze wszystkich parafii wzięli udział
we wspólnej modlitwie oraz wysłuchali wykładów.


Hasłem tegorocznych dni duszpasterskich było wezwanie „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Celem formacyjnego spotkania kapłanów było wprowadzenie duszpasterzy w tematykę nowego roku duszpasterskiego, zainspirowanie do pogłębienia refleksji i pracy nad sobą oraz pomoc w tworzeniu programu pracy dla wspólnoty parafialnej na najbliższy rok. Zaproszeni prelegenci – o. prof. Józef Augustyn SJ z Krakowa i o. prof. Andrzej Deredziuk OFM Cap z Lublina – w swoich wystąpieniach poruszyli problematykę związaną ze sprawowaniem sakramentu spowiedzi, aby pomóc ochrzczonym w odkrywaniu Bożego miłosierdzia, a samym kapłanom w odkryciu na nowo łaski sakramentu pojednania. Ksiądz jest szafarzem sakramentu pokuty, ale jednocześnie sam korzysta z daru pokuty i pojednania. Od tego, w jaki sposób kapłan sam przeżywa spowiedź, zależy jego posługa w konfesjonale. – Posługa spowiednika to dawanie świadectwa. Chrystus wybiera kapłana jako znak, jesteśmy znakiem przebaczającej miłości Boga. Jako spowiednicy powinniśmy mieć świadomość ogromnego zaufania, jakie ludzie mają do nas. To jest cud zaufania, ale nie do nas, tylko do Boga – mówił o. Józef Augustyn.


W gronie prezbiterów obecnych na spotkaniu w Paradyżu znaleźli się nowo mianowani proboszczowie, którzy w obecności biskupów i księży złożyli uroczyste wyznanie wiary. W programie spotkania znalazły się podziękowania bp. Stefana Regmunta za zaangażowanie duszpasterzy w akcje wakacyjne oraz wystąpienia przedstawicieli kurii biskupiej, Wyższego Seminarium Duchownego oraz fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma