Dziś w zielonogórskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się obchody 700-lecia kaplicy pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która stoi obok parafialnego kościoła.
Hasło obchodów 700-lecia zielonogórskiej kaplicy „Postawiliśmy na Maryję” łączy współczesnych i dawnych mieszkańców. – „Postawiliśmy na Maryję” – tak pewnie mówili mieszkańcy Winnego Grodu przed 700 laty, skoro wybudowali tę kapliczkę jako wotum wdzięczności Bogu i Matce Najświętszej za uratowanie od strasznej epidemii. Tak mówili powracający po gehennie wojennej Polacy przybywający do Zielonej Góry w 1945 roku i jako wotum odnowili kapliczkę. Przywrócili właściwe dla niej miejsce i zadanie – mówił na rozpoczęcie Mszy św. proboszcz ks. Jan Pawlak. – Tak jest i dzisiaj, kiedy słowami wypowiedzianymi przez księdza biskupa Stefana Regmunta powierzyliśmy na nowo siebie, nasze rodziny, nasze parafie i całe miasto, bo wiem, że idąc przez życie będąc wiernymi Bogu i Maryi, możemy wszystko dobrze spełnić – kontynuował.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Stefan Regmunt, który podkreślił, że wybudowanie kaplicy było znakiem zaufania Matce Najświętszej. – Ta kapliczka stała się symbolem serca wdzięcznego. Serca, które doznając Bożej Miłości, umie dziękować – podkreślał biskup, który przypomniał historię kaplicy na przestrzeni lat, aż do czasów powstania parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w 1974 roku. – Dzisiaj mamy świadomość, że ta kaplica stała się miejscem budowania wspólnoty. Wspólnoty, która ma być zaczątkiem Bożego królestwa. I dlatego też wspominając 700-lecie powstania tej kaplicy, chcemy wyśpiewać Bogu „Te Deum” – kontynuował.
Kaplica Matki Bożej na Winnicy została zbudowana w 1314 r. przez niewielką grupę mieszkańców Zielonej Góry ocalałych po epidemii dżumy, która niemal doszczętnie wyludniła miasto. W roku 1522, w związku z dostaniem się Zielonej Góry pod wpływ reformacji Marcina Lutra, kaplica straciła swój sakralny charakter. Aż do zakończenia II wojny światowej budynek był wykorzystywany przez miejscowych winiarzy jako magazyn. Po wojnie, w roku 1947, kaplica po odnowieniu została poświęcona przez ks. Kazimierza Michalskiego, ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Jadwigi. W latach siedemdziesiątych XX w., ze względu na rosnącą liczbę wiernych i powstanie nowego osiedla Morelowego, bp Wilhelm Pluta ustanowił przy kaplicy odrębny ośrodek duszpasterski, który od 1974 r. stał się samodzielną parafią. Obecnie, gdy parafia dysponuje już od wielu lat odpowiedniej wielkości kościołem, kaplica na Winnicy jest miejscem modlitw i spotkań dla grup duszpasterskich.
W ramach tej uroczystości diecezja pożegnała również swojego nowego misjonarza, ks. Witolda Lesnera, który w najbliższym czasie podejmie pracę misyjną na Kubie.