Nowy numer 3/2021 Archiwum

O Kresach, pracy i chlebie

Od 26 września w Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie można oglądać wystawę pt. "Kresy - chleb nasz powszedni".

Ekspozycja przygotowana została w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i składa się z dwóch części. Pierwsza to zdjęcia, m.in. z Lwowa, Kołomyi i Wilna, pocztówki i pamiątki ukazujące życie codzienne mieszkańców powiatu wschowskiego pochodzących z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, a także m.in. świadectwa szkolne, dokumenty, fotografie pokazujące wieś i jej mieszkańców, szkolnictwo i Wojsko Polskie na Kresach.

Druga prezentuje sprzęty i urządzenia przywiezione przez ludność z Kresów Wschodnich, służące do obróbki zboża od momentu siewu do wypieku chleba. Są to oryginalne żarna, dzieże czy łopaty, a także stroje kresowe oraz przedmioty codziennego użytku, służące do pracy w mieście, np. skrzyneczka pucybuta.

– Przygotowanie wystawy było poprzedzone apelem skierowanym do mieszkańców miasta i regionu o podzielenie się pamiątkami i archiwalnymi zdjęciami. Na ten apel wschowianie odpowiedzieli bardzo pozytywnie, bo Wschowa jest miastem, w którym aktywnie działają m.in. Komitet Pamięci Polaków przybyłych z Kresów Wschodnich i Stowarzyszenie „Huta Pieniacka” – mówi Marta Małkus, dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama