Uroczystości 70-lecia 105. Szpitala Wojskowego w Żarach odbyły się 3 października.
Jubileusz rozpoczęła Eucharystia w kościele garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża św. w Żarach, której przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz. We Mszy św. uczestniczył również m.in. bp Stefan Regmunt.
– Człowiek chory, który znajduje się w szpitalu oczekuje ludzkiego potraktowania. Każdy szpital czy instytucja ochrony zdrowia, na pierwszym miejscu musi stawiać troskę o życie człowieka, o życie, które dopiero się rodzi i o to, które jeszcze jest obecne u człowieka cierpiącego. Każdy lekarz jest zobowiązany okazywać szacunek życiu ludzkiemu i jego świętości – powiedział w homilii bp Regmunt. Biskup, cytując Jana Pawła II, dodał również: – Szpital to nie tylko instytucja medyczna, to także środowisko, w którym chory oczekuje uleczenia z choroby. W szpitalu również odkrywa sen swojego życia i cierpienia.
105. Szpital Wojskowy w Żarach to najstarsza wojskowa placówka medyczna na Ziemi Lubuskiej. W czasie II wojny światowej jako 8. Chirurgiczny Szpital Ruchomy podążał razem z oddziałami II Armii Wojska Polskiego, będąc częścią jej medycznego zaplecza. Wojnę zakończył w Ruszowie, skąd przemieścił się do Iłowej Żagańskiej, gdzie przeszedł reorganizację do etatu pokojowego i zmienił nazwę na 105. Wojskowy Szpital Garnizonowy. Posiadał wówczas 100 łóżek w czterech oddziałach: chirurgicznym, ogólnym, skórno-wenerycznym i zakaźnym. W maju 1946 roku rozlokował się w budynkach poniemieckiego zakładu psychiatrycznego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej w 1999 roku, 105. Szpital Wojskowy z Przychodnią został przekształcony w Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej i włączony w powszechny system opieki zdrowotnej.
Obecnie szpital ma 12 oddziałów, 6 pododdziałów szpitalnych w Żarach oraz 7 oddziałów i 2 pododdziały w żagańskim szpitalu. Ponadto dysponuje specjalistycznymi poradniami lekarskimi, szeroką bazą diagnostyczną oraz gabinetami lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Szpital zatrudnia ok. 800 pracowników, w tym ponad 160 lekarzy.