Poświęcenie kaplicy ogrójcowej przy zielonogórskiej konkatedrze i wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się 16 października podczas uroczystości odpustowych.
Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem przez bp. Stefana Regmunta kaplicy ogrójcowej. – Mija 30 lat od czasu, kiedy pierwszy raz przekroczyłem progi tej kaplicy. Papież św. Jan Paweł II zwracał uwagę chrześcijan na potrzebę budowania Kościoła Chrystusowego w oparciu o dwie wielkie tradycje – wschodnią i zachodnią. Nazwał to dwoma płucami Kościoła. Tak się szczęśliwie złożyło, że w tej świątyni pod jednym dachem, harmonijnie i zgodnie, zachodnią i wschodnią tradycją przez 40 lat były zanoszone modlitwy do Boga – powiedział ks. mitrat Julian Hojniak, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Opieki Matki Bożej.
Kaplica ogrójcowa przy zielonogórskiej konkatederze w latach 1968–2008 była miejscem modlitwy miejscowej wspólnoty greckokatolickiej, która w tamtym okresie nie miała własnej świątyni. Od 2010 roku parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęła w kaplicy pełną konserwację i restaurację wystroju malarskiego. Dzięki temu odsłonięto na ścianach zachowane fragmenty fresków przedstawiające sceny z Ogrójca.
Po poświęceniu kaplicy odprawiona została Eucharystia, podczas której w procesji z darami przyniesione zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Obecność relikwii bł. ks. Jerzego w tym miejscu to wielki honor dla regionu zielonogórskiego i mieszkańców województwa lubuskiego. Ks. Popiełuszko będzie nam wskazywać, jak zło dobrem zwyciężać – powiedział proboszcz ks. prał. Włodzimierz Lange. – Ks. Jerzy to święty naszych czasów. Zginął z rąk oprawców ze Służby Bezpieczeństwa, poniósł męczeńską śmierć. Jest symbolem walki o godność człowieka, dążył do odzyskania wolności przez naród, bronił praw osób represjonowanych, uczestniczył w procesach prześladowanych działaczy "Solidarności". Jest kapłanem, który został zabity za prawdę – dodał bp Regmunt.
Biskup w homilii przypomniał również św. Jadwigę Śląską, patronkę zielonogórskiej konkatedry, oraz św. Jana Pawła II i 36. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. – Święci są darem Boga na trudne czasy. Dziś potrzebni są odważni święci, którzy w jednoznaczny sposób opowiedzą się za prawdą, sprawiedliwością i poszanowaniem dziedzictwa narodowego. Potrzeba nam postawy ludzi świętych, nie tylko przez praktyki religijne czy troskę o kształt własnego człowieczeństwa, ale również przez osobistą więź z Bogiem, abyśmy zrozumieli, że nasza siła i mądrość są darem samego Boga – powiedział.