Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jesteś w nas

X Konferencja "Nauczanie Jana Pawła II" w Lubsku. Bp senior Adam Dyczkowski 16 października wspominał świętego papieża w czytelni Biblioteki Publicznej w Lubsku.

Osobiste spotkania bp. Dyczkowskiego, najpierw z ks. prof. Karolem Wojtyłą, później już z arcybiskupem krakowskim, kardynałem i papieżem, były pretekstem do przybliżenia mieszkańcom Lubska św. Jana Pawła II. – Podczas wizyty w Brazylii kolumna papieska przejeżdżała przez ubogą dzielnicę slumsów. Papież poprosił, żeby się zatrzymać, wysiadł z samochodu, odsunął barierki i wszedł do bardzo skromnego domku. Kiedy zobaczył, w jakiej nędzy mieszkają tam ludzie, zwrócił się do proboszcza: „Jedyną rzeczą osobistą, jaką mam teraz przy sobie, jest pierścień biskupi. Sprzedaj go i kup tym ludziom chleba” – opowiadał bp Adam.

Niezwykle ważnym wydarzeniem w historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej było spotkanie z ojcem świętym w Gorzowie Wlkp. w 1997 r. – Młodzież, która przybyła do Gorzowa, stworzyła wspaniałą atmosferę, pełną entuzjazmu. Ojciec święty przyjechał już mocno zmęczony, po wielogodzinnym pobycie w Legnicy, ale atmosfera gorzowskiej wizyty porwała go, dodała sił. Po zakończeniu nabożeństwa papież zaczął dowcipkować, przekomarzać się i gdyby nie przelot do Gniezna, chętnie zostałby z nami jeszcze dłużej – wspominał bp Dyczkowski.

Również atmosfera lubskiego spotkania w Dniu Papieskim była wyjątkowa. Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi przygotowali program artystyczny. Anegdoty, wspólny śpiew ulubionych piosenek św. Jana Pawła II zakończyły jubileuszową konferencję papieską w Lubsku, zorganizowaną przez: parafię pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy, Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi i Stowarzyszenie "Forum Samorządowe Miasta i Gminy Lubsko".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama