"Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału" - pod takim hasłem odbyło się 25 października w Grodowcu Rejonowe Spotkanie Grup Misyjnych.
Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył bp Paweł Socha.
– Duch misyjny polega w Kościele na tym, że człowiek szczęśliwy Bogiem chce się tym szczęściem podzielić z tymi, którzy z powodu braku Boga są nieszczęśliwi. Dzisiaj modlimy się za misjonarzy, siostry zakonne i osoby świeckie. Kiedy gromadzicie się na swoich spotkaniach, to zawsze pamiętajcie o dzieciach z krajów misyjnych, ich rodzicach, a także o misjonarzach, zwłaszcza polskich. Wy też jesteście misjonarzami przez to, że pomagacie, odmawiając sobie często czekolady czy batonika, by tamte dzieci mogły zjeść miskę ryżu. To są nasi bracia i siostry, i trzeba im pomagać modlitwą i dobrym czynem – powiedział biskup.
Biskup opowiedział również dzieciom o swoich podróżach do krajów misyjnych, do Kamerunu, na Wybrzeże Kości Słoniowej, Argentyny i Paragwaju. Zwrócił m.in. uwagę na sytuację dzieci w krajach misyjnych i ich trudną codzienność.
Po Mszy św. był grill, gry i zabawy, maraton filmowy o misjach, konkurs na najciekawszy strój misyjny, a na zakończenie odmówiono wspólny Różaniec w intencji misji i misjonarzy.
– Tydzień misyjny, Światowy dzień Misyjny to czas, kiedy ludzie różnych kontynentów angażują się poprzez modlitwę i solidaryzują się z dziełami misyjnymi poprzez czyny miłosierdzia. Misje są sprawą każdego z nas i być apostołem, misjonarzem to wielka sprawa oraz zaszczyt, a także zadanie, do którego zaprasza nas Pan Jezus – zauważa ks. Marcin Napadło, diecezjalny dyrektor PDM.
– To jest ważne byśmy się spotykali i motywowali nawzajem. Tu widać przyjacielskie relacje animatorów, którzy spotykają się i współpracują ze sobą. Przez dzieci my sami zyskujemy świadomość misyjności Kościoła – dodaje.
Mali misjonarze, czyli dzieci i młodzież z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, na co dzień biorą udział w wielu akcjach m.in. organizują okazjonalne kiermasze i zbiórki na cele misyjne, uczestniczą w akcji „Kolędnicy Misyjni” oraz przygotowują wystawy.
– Zbieramy nakrętki, uczestniczymy w akcji „Góra Grosza”, zbieramy znicze na Kresy. Lubię chodzić na te zajęcia, ponieważ uczymy się o innych państwach i kulturach, ale też pomagamy ludziom – mówi Weronika Sołonynka z Kotli.
– Jestem w kółku misyjnym od trzech lat. Pomagamy dzieciom z różnych krajów i to sprawia mi dużą radość. W tym roku pomagamy dzieciom z Indii – dodaje Iga Różańska z Kwielic.