GN 28/2018 Archiwum

Cicho, pod prąd

W kawiarni "Pod aniołami" na ul. Prostej 47 obyła się 28 października konferencja "Wyrwani z korzeni".

Inspiracją do spotkania członków zielonogórskiego oddziału KIK-u z młodzieżą ze szkół średnich była opowieść o wydarzeniach sprzed lat, związanych z przymusowymi przesiedleniami.

– Przymusowe wywózki były bardzo dramatycznymi przeżyciami, których skutki wiele osób przeżywa do dzisiaj – mówi Grażyna Gradowicz prezes KIK-u.

Motyw przesiedleń z 1945 r. i porównywania losów wyrwanych z korzeni Polaków i Niemców był  tematem wielu debat i dyskusji. W 1965 r. grupa niemieckiej młodzieży, zawstydzona i zażenowana takimi uproszczeniami podjęła ekumeniczną pielgrzymkę pokutną z Goerlitz do Oświęcimia.

Był to nieformalny, ale niezwykle znaczący gest małej grupy w procesie pojednania między narodami. Na postawie relacji z pielgrzymki z 1965 r. powstał film, który obejrzeli uczestnicy konferencji.

Uzupełnieniem i punktem wyjścia do dyskusji był film przedstawiający historię Polaków, którzy przyjechali w 1945 r. do Zielonej Góry.

– Należy zwrócić uwagę, że ludność niemiecka została wysiedlona ze swojego terytorium w konsekwencji wywołania i prowadzenia przez państwo niemieckie II Wojny Światowej w sposób wyjątkowo brutalny i bezwzględny. To jest ogromna różnica.Pamięć o przesiedleniach i ich dramacie może łączyć Polaków i Niemców, ale pod warunkiem, że nie będziemy się godzić na tanią i cukierkową opowieść o wspólnocie losów przesiedleńców w XX wieku – podkreślił dr Robert Żurek, historyk wrocławskiego oddziału IPN.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma