Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dobry, sprawdzony i skuteczny

Trwa dostawa czołgów Leopard 2A5 do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Niemieckie czołgi Leopard oraz sprzęt towarzyszący, znajdą się w Polsce na podstawie umowy, która została podpisana przez ministrów obrony Polski i Niemiec w listopadzie ubiegłego roku. Do żagańskiej brygady docelowo ma trafić 119 czołgów, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4. Proces przyjęcia sprzętu zakończy się w 2015 roku.

– Leopard 2A5, to czołg, który waży 62,5 tony i może prowadzić ogień na ponad 2 km. Jego załoga to czterech żołnierzy: dowódca, działonowy młodszy, ładowniczy i kierowca. Maksymalna prędkość tego czołgu to 65 km/h. Ciekawostką jest to, że ten czołg posiada oprócz automatycznej skrzyni biegów, dwa biegi wsteczne. Potrafi poruszać się z prędkością 40 km/h do tyłu. Posiada też m.in. kamerę cofania, GPS i kamerę termowizyjną. Jego armata (120 mm) o dużej skuteczności, pozwala niszczyć cele opancerzone. Czołg posiada odporny na uderzenia pocisków pancerz, zapewniający załodze duże bezpieczeństwo. To dobry, sprawdzony i skuteczny sprzęt – tłumaczy major Ireneusz Ignasiak.

Oprócz Leopardów do brygady trafi także sprzęt wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego oraz pojazdy ciężarowe. Dodatkowo dostarczone zostanie specjalistyczne wyposażenie techniczne oraz laserowe symulatory strzelań typu AGDUS.

34BKPanc to jednostka wojskowa przygotowana pod względem logistycznym na przyjęcie nowych czołgów i dodatkowego sprzętu. Dysponuje nowoczesnym zapleczem garażowym oraz obsługowo – naprawczym. Ponadto w garnizonie żagańskim znajduje się jeden z największych w Polsce ośrodków poligonowych – Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań – Świętoszów, który umożliwia szkolenie pododdziałów i oddziałów pancernych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama