GN 28/2018 Archiwum

Odpust ku czci św. Marcina

Św. Marcin z Tours jest obok Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, patronem seminaryjnego kościoła.

Każdy mógł wejść 9 listopada do seminarium i zobaczyć, jak życie w Paradyżu wygląda „od kuchni”. Obchody uroczystości odpustowych rozpoczęły się Eucharystią o godz. 8.00, której przewodniczył ks. prefekt Radosław Gabrysz.

O godz. 11.15 wierni zgromadzeni w paradyskiej świątyni wysłuchali koncertu organowo-wokalnego, który wprowadził w atmosferę świętowania i radości. W samo południe rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa pod przewodnictwem wicerektora Zielonogórsko – Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, ks. dr. Łukasza Łaszkiewicza. W homilii ukazał św. Marcina jako człowieka, którego czyny i słowa zgadzały się ze sobą. Nie było rozbieżności między tym, czego nauczał, a tym, co ukazywał życiem.

Po Eucharystii zebrani ruszyli w tradycyjnej odpustowej procesji wokół seminaryjnych budynków, aby prosić Pana o błogosławieństwo i dziękować Mu za wszystkie łaski, których w tym miejscu udziela. Procesję poprowadził ks. dr Paweł Łobaczewski, rektor Seminarium. Zakończyła się ona odśpiewaniem hymnu „Ciebie Boga, wysławiamy”.

Przedłużeniem świętowania był wspólny poczęstunek, a o 15.00 premiera spektaklu seminaryjnego teatru "Zdumienie". Potem zagrał klerycki zespół The Birets.

Wspomnienie św. Marcina obchodzone jest tradycyjnie 11 listopada, ale ze względu na przypadające w tym dniu Święto Niepodległości i wyjazd kleryków na uroczystości w Gorzowie Wlkp., odpust został przeniesiony na 9 listopada.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma