Nowy numer 23/2020 Archiwum

Nie zapomnij o Adwencie

Za kilka dni rozpocznie się Adwent. Jak będziesz go przeżywał? Czy z niecierpliwością będziesz czekał na Dzieciątko?

Już po uroczystości Wszystkich Świętych w sklepach i marketach pojawiły się świąteczne dekoracje, choinki, mikołaje i słodycze. Niektórych to bulwersuje, innych nie.

Myślę, że oprócz tego, że na świąteczne zakupy jeszcze za wcześnie, to ważniejsze i smutniejsze jest to, że „zapomniano” o radosnym czasie oczekiwania na Jezusa – Adwencie, wyjątkowych modlitwach tego okresu, jakimi są m.in. Roraty, wielu ciekawych zwyczajach i przygotowaniach, które trwają przecież prawie miesiąc.

Niedawno odwiedziłam jedną z rodzin w Chociulach k. Świebodzina, by zobaczyć jak jej członkowie przygotowują się do Adwentu. Myślałam, że opowiedzą mi np. o tym, jak robią wieniec adwentowy, ale nie! Okazało się, że mają wiele innych ciekawych pomysłów i sposobów oczekiwania na Zbawiciela. Nie tylko odliczają czas do Bożego Narodzenia za pomocą tradycyjnego kalendarza adwentowego z czekoladkami, ale wymyślili też własny kalendarz „aniołkowy” – na specjalnych gałązkach w wazonie znajdującym się w salonie codziennie zawieszają jednego aniołka (aniołków jest tyle, ile dni Adwentu). Ponadto codziennie chodzą na Roraty i zapalają w oknie świecznik adwentowy, by oczekiwać ze światełkiem na Jezusa.

Ich pomysły można by jeszcze długo wyliczać, ale nie o to chodzi. Ważne, by czekać i pamiętać, że jest taki okres w Kościele jak Adwent i starać się go przeżyć nie tylko symbolicznie, ale przede wszystkim duchowo.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama