Nowy numer 42/2020 Archiwum

Dekada z apostołem

Opieka nad szlakami pielgrzymkowymi, krzewienie kultu św. Jakuba i renowacja zabytkowego kościoła parafialnego – to m.in. zadania, które stawia sobie jakubowa wspólnota.

Uroczystości 10-lecia istnienia Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie odbyły się 30 listopada. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Stefan Regmunt. – Jakubów stał się centrum, w którym wznowiono działalność związaną z propagowaniem szlaków wiodących do grobu św. Jakuba. Bardzo się cieszę, że te 10 lat to był czas pracy. To m.in. wyznaczenie szlaków oraz integracja między parafiami, które mają kościoły pod wezwaniem św. Jakuba – zauważył w homilii biskup.

– Pracy jest jeszcze dużo, ale z każdym rokiem widzimy, że ta świątynia pięknieje. Członkowie bractwa to wolontariusze, którzy nie liczą na profity z tytułu przynależności do stowarzyszenia, ale wnoszą nowe elementy do życia religijnego i tradycji kościelnej. Dziękuję, że są świadkami Chrystusa i wielkiego apostoła na polskiej ziemi.

Bractwo św. Jakuba w Jakubowie to ponad 100 osób, licząc jego członków i sympatyków. – Nasza wspólnota powstała w 2004 roku, a rok później otworzyliśmy szlak wyznaczony z Jakubowa do Zgorzelca i Görlitz. Do naszych zadań należy m.in. opieka nad szlakiem i pielgrzymami – mówi Stanisław Halarewicz, członek bractwa. – Przez te 10 lat udało się wiele zrobić, m.in. został odnowiony kościół, nawiązaliśmy kontakty z innymi parafiami św. Jakuba i odwiedzamy się wzajemnie, odbywają się również pielgrzymki z Głogowa do Jakubowa, a także do Santiago de Compostela. Ponadto bractwo modli się za wszystkie dzieła i jest obecne na uroczystościach parafialnych – dodaje Alicja Kott, członkini bractwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama