Nowy numer 42/2020 Archiwum

Św. Barbaro, ty w opiece swej nas miej

4 grudnia górnicy wszystkich specjalności uroczyście świętują w dzień swojej patronki św. Barbary.

W naszym regionie swoje święto obchodzą górnicy - naftowcy z zielonogórskiego oddziału PGNiG, górnicy pracujący w górnictwie podziemnym prowadzonym przez KGHM Polska Miedź SA oraz górnicy wydobywający węgiel brunatny w kopalni odkrywkowej „Sieniawa”. Tradycyjnie Barbórka jest okazją do uczestnictwa w Mszy św. w intencji górników, wręczenia odznaczeń zasłużonym pracownikom i podziękowania za odpowiedzialną i niebezpieczną pracę. Bp Stefan Regmunt odprawił w dniu św. Barbary Eucharystię w intencji górników i ich rodzin w Lubinie, a w Zielonej Górze będzie celebrował Mszę św. w intencji górników w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w piątek 5 grudnia o godz. 10.

Św. Barbara pochodziła z Nikomedii. Z przekazów wynika, że została uwięziona w wieży i jako chrześcijanka ścięta przez ojca, który był poganinem, w okresie prześladowań za cesarza Maksymiana w 306 r.

Św. Barbara jest patronką górników, artylerzystów i architektów.

– Jestem przekonany, że św. Barbara troszczy się nieustannie o wszystkich górników, również o nas w Sieniawie i wstawiała się też za nami w najtrudniejszych momentach związanych z likwidacją starej kopalni i powstaniem nowej. Górnicy pozdrawiają się tradycyjnym „Szczęść, Boże”, wyrażając w ten sposób swoje zaufanie, że z Bożą pomocą wszystko pomyślnie się ułoży – powiedział Jerzy Jarosz, kierownik ruchu zakładu górniczego w Sieniawie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama