Nowy numer 44/2020 Archiwum

Czarny beret zaszczytem

15 grudnia w Wędrzynie gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak przekazał sztandar 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Andrzejowi Kuśnierkowi.

Gen. Kuśnierek 5 grudnia objął dowodzenie 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną (17WBZ), a jej dotychczasowy dowódca gen. Andrzejczak został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy – szefa Sztabu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Zgodnie z obowiązującą tradycją i ceremoniałem wojskowym, podczas uroczystości sztandar Wielkopolskiej Brygady, w obecności gen. dyw. Jarosława Miki, dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, zaproszonych gości oraz żołnierzy 17WBZ, został przekazany z rąk gen. Andrzejczaka w ręce obejmującego dowodzenie gen. Kuśnierka.

Gen. Mika dziękował gen. Andrzejczakowi za trud i wysiłek włożony w prawie 3 lata dowodzenia Wielkopolską Brygadą. – Z naszego grona odchodzi kolega, który przez 3 lata budował obraz 17. Brygady. Był to okres bardzo intensywny – tworzenie Grupy Bojowej Unii Europejskiej, promowanie Polskich Sił Zbrojnych na arenie międzynarodowej oraz liczne wyróżnienia podległych pododdziałów. Dziś 17. Brygada jest rozpoznawalna nie tylko na ziemi lubuskiej, ale w całych Siłach Zbrojnych – mówił gen. Mika, który życzył żołnierskiego szczęścia zarówno zdającemu, jak i obejmującemu obowiązki dowódcy.

Gen. Andrzejczak, żegnając brygadę, mówił: – Po trzech latach dowodzenia wiem, że to miejsce, które w sobie mam gdzieś pomiędzy sercem a umysłem, to 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. To tutaj jest mój najpiękniejszy świat i najpiękniejsze dni. Sukces tej brygady to przede wszystkim sukces żołnierzy oraz tych wszystkich, którzy nam na co dzień pomagali. Ja byłem tylko dowódcą. Siedemnasta – dziękuję!

Po licznych podziękowaniach dla dowódców, oficerów, podoficerów, żołnierzy i wszystkich wspierających działalność Wielkopolskiej Brygady głos zabrał obejmujący obowiązki dowódcy gen. Kuśnierek: – To ważny moment na drodze mojej służby. Cieszę się, że po 12 latach znowu mogę nosić czarny beret i cieszę się, że trafiam tutaj, gdzie scalane są Wędrzyn, Międzyrzecz i Krosno Odrzańskie oraz środowiska tych miejscowości. Z honorem i zaszczytem przyjmuję znakomity dorobek moich poprzedników.

Uroczysty apel zakończyły defilada pododdziałów Wielkopolskiej Brygady, na czele ze szwadronem honorowym wystawionym przez 15. Batalion Ułanów Poznańskich, oraz honorowy przejazd rosomaków, które po raz ostatni defilowały przed gen. Andrzejczakiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama