GN 28/2018 Archiwum

Prezent dla kombatanta

– Ta paczka nie jest wybawieniem kombatantów z trudnego losu, ale jest dla nich czymś wyjątkowym. To bardzo skromne osoby, które dla nas są prawdziwymi bohaterami – mówi Marcin Marciszak ze Stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów”.

Młodzi głogowianie po raz czwarty razem ze Stowarzyszeniem „Odra–Niemen” z Wrocławia włączyli się w ogólnopolską akcję „Rodacy – Bohaterom”, polegającą na zbiórce żywności dla polskich kombatantów na Kresach. W bożonarodzeniowych paczkach, które członkowie Stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów” zawiozą na Wileńszczyznę, znalazły się m.in.: kawa, herbata, makaron, konserwy mięsne i rybne, kasza, ryż, słodycze oraz najważniejsze – kartki świąteczne z życzeniami.

– Na dawnych Kresach Wschodnich II RP żyje jeszcze stu kilkudziesięciu byłych żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Dla nas oni są bohaterami. Czujemy, że pomoc tym ludziom to nasz obowiązek. Takie akcje jak ta dają nam energię i jeszcze większą motywację do działania – mówi M. Marciszak. – Najważniejsza jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny, a którzy poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, przez przebywanie do późnych lat 50. ub. wieku w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie za wschodnią granicą. Do dziś dumnie pielęgnują pamięć o swoich dowódcach, poległych kolegach, uczą młode pokolenia patriotyzmu, wzmacniają tożsamość polską. Młodzi głogowianie rozpropagowali akcję poprzez esemesy, Facebooka i pocztą pantoflową. W zbiórkę włączyli się m.in. mieszkańcy Głogowa, Leszna, Sławy, Lubina i Zielonej Góry. Zbiórka darów miała także wymiar edukacyjny, ponieważ zaangażowali się w nią uczniowie, którzy nie tylko przynieśli dary, ale dowiedzieli się również m.in., kim jest kombatant i co to są Kresy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma