Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Modlitwa o beatyfikację

Msza św., modlitwa przy grobie sługi Bożego i promocja książki - to program czwartkowych obchodów 29. rocznicy śmierci bp. Wilhelma Pluty.

Rocznicowej Mszy św. o godz. 11 będzie przewodniczył bp Stefan Regmunt, a homilię wygłosi ks. kan. Grzegorz Cyran, dyrektor Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. – Po zakończeniu liturgii przy grobie bp. Pluty w przedsionku katedry gorzowskiej uczestnicy uroczystości odmówią specjalną modlitwę w intencji jego beatyfikacji. Wcześniej krótką relację o stanie zaawansowania procesu przedstawi postulator ks. Dariusz Gronowski – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Tego samego dnia o godz. 14 w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. odbędzie się promocja książki „Biskup Wilhelm Pluta – biografia”, której autorem jest ks. Gronowski.

Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach, dzielnicy Rudy Śląskiej. W 1934 roku otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 roku obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 roku został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 roku przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem.

Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. Szczególnie troszczył się o formację duchowieństwa, rozwój duszpasterstwa rodzin i kształtowanie dojrzałych wiernych świeckich, świadomych swojej wiary i odpowiedzialności za Kościół. Był autorem śmiałych i nowatorskich rozwiązań duszpasterskich, które próbował realizować w diecezji powierzonej jego pieczy pasterskiej.

22 stycznia 1986 roku zginął w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma