GN 28/2018 Archiwum

Schowany za Pismem Świętym

Jak przybliżyć innym bp. Wilhelma Plutę? Świetnie zrobiła to 11-letnia Zosia ze Świebodzina.

Co roku w styczniu nasza diecezja przeżywa rocznicę śmierci wieloletniego pasterza ziem zachodnich podczas Mszy św. w gorzowskiej katedrze. W tym roku diecezjalna Caritas zaproponowała konkurs plastyczny pod hasłem: „Biskup Wilhelm Pluta: postawa, myśl i dzieło”. Trzeba przyznać, że taki temat to spore wyzwanie dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci i młodzieży. Ale one pokazały po raz kolejny, że nie wolno ich nie doceniać.

Zwycięska praca 11-letniej Zosi przedstawia kubek, chleb, różaniec i Pismo Święte. Oczywiście, jest też postać biskupa, ale sęk w tym, że go prawie wcale nie widać. Jest tylko kawałek głowy z piuską. Zdaniem organizatorów, ale też i moim, młoda autorka doskonale oddaje postać sługi Bożego i to, co powiedział abp Jerzy Stroba na kazaniu pogrzebowym: „Traktował on bardzo poważnie nadprzyrodzoną rzeczywistość. Była ona dla niego poniekąd bardziej realna, aniżeli otaczający go świat ziemski. Ta rzeczywistość nadprzyrodzona kształtowała jego myślenie, postępowanie kapłańskie i biskupie”.

Pozostaje mieć nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany. Mało tego - że powstaną nowe inicjatywy przybliżające bp. Plutę, który wciąż ma nam wiele do powiedzenia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma