Lubuskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji odbyły się 27 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.
Na konferencji, którą zorganizowano przede wszystkim dla młodzieży, obecni byli eksperci w dziedzinie transplantacji, m.in. dr hab. n. med. Maciej Głyda, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii, i lekarz Paweł Pietraszek z Oddziału Anestezjologii Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze.
Uczniowie poznali m.in. historię przeszczepiania narządów i spotkali się z dawcą szpiku kostnego Adamem Stankiewiczem oraz biorcą Krzysztofem Machajkiem. – Otrzymałem serce. Liczby pobrań narządów i przeszczepów spadają z roku na rok, bo w społeczeństwie istnieje bariera, by nie oddawać organów. Mówię transplantacji "tak", bo przecież to zawsze może uratować komuś życie – mówił biorca. – Jestem honorowym dawcą krwi. To bezbolesne, bo dziś próbkę DNA pobiera się ze śliny. Jestem na "tak" dla przeszczepu narządów.
Uczniowie lubuskich szkół otrzymali również materiały edukacyjne dotyczące transplantacji i oświadczenia woli. – Jestem w klasie biologiczno-chemicznej i przyszłam z całą klasą, aby dowiedzieć się czegoś nowego o transplantacji. Do udziału w tej konferencji zachęciła nas pani od biologii – mówi Julia Dudek. – W przyszłości chciałbym być lekarzem. Byłem już dwa razy na takich spotkaniach i one są potrzebne, bo przybliżają informacje o transplantologii – dodaje Szymon Hojka.
Słowa do młodzieży skierowała marszałek Elżbieta Polak, która podpisała również symboliczne oświadczenie woli. – Trzeba mówić o transplantacji i podnosić świadomość szczególnie ludzi młodych. Oświadczenie woli podpisałam kilka lat temu. To bardzo proste. Ono pomaga w dramatycznych chwilach podjąć decyzję naszym bliskim – mówiła marszałek.