GN 4/2023 Archiwum

Nietypowe prymicje

We wtorek, 27 stycznia, w paradyskiej kaplicy została odprawiona Msza święta prymicyjna biskupa Henryka Wejmana, nowego biskupa pomocniczego diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Nowy biskup swoją formację do kapłaństwa zaczynał w naszym seminarium.

Paradyż był świadkiem nietypowej Mszy prymicyjnej. Co roku nowo wyświęceni księża powracają do seminarium, by sprawować taką Mszę. Tym razem jednak celebransem był Henryk Wejman, który kilka tygodni temu został biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Związki nowego biskupa z Paradyżem są silne. Diecezja, której będzie służył, jest częścią metropolii, do której należy także okręg zielonogórsko-gorzowski.

Przez dwa ostatnie lata bp Wejman był dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, którego częścią jest nasze seminarium. Przede wszystkim jednak to w Paradyżu w 1978 roku Henryk Wejman rozpoczął swoją formację kapłańską. Wówczas to nie było jeszcze takiej uczelni w Szczecinie. Utworzono ją dopiero trzy lata później.

Nie dziwi więc, że w słowie wstępnym ksiądz rektor przywitał księdza biskupa jak w domu. Przypomniał, że Henryk Wejman był na 46 pozycji wśród 50 kleryków, którzy rozpoczynali wówczas I rok studiów filozoficzno-teologicznych.

W kazaniu biskup Henryk podzielił więzi, jakie mogą być między ludźmi na dwa rodzaje: krwi i duchowe. Naszym obowiązkiem jest te więzi podtrzymywać. Przez chrzest staliśmy się braćmi Jezusa. Ten zaszczyt jest jednak jednocześnie zobowiązaniem, które należy podjąć z radością. Relacja księdza z Chrystusem powinna być wzorem dla wiernych. Według kaznodziei głęboką więź ze Zbawicielem można wypracować tylko modlitwą i edukacja teologiczną.

Po Mszy była okazja do spotkania w mniej formalnych okolicznościach. Biskup Wejman wspominał paradyskie seminarium „z sentymentem i w poczuciu wdzięczności”. Zaznaczył, że to tu kształtowało się jego powołanie. Nasz gość z dużą dozą humoru opowiadał o warunkach mieszkania, pracy i modlitwy, jakie zastał tu 35 lat temu.

Henryk Wejman ma 55 lat, jest profesorem nauk teologicznych, specjalistą teologii duchowości. Papież Franciszek 22 listopada 2014 r. mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ze stolicą tytularną Siniti. Święcenia biskupie otrzymał 20 grudnia 2014 r. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Udzielił mu ich nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy