Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ostatnie pożegnanie

W piątek zmarł legendarny kapelan gorzowskiej "Solidarności". Uroczystości żałobne rozpoczęły się już dziś w parafii przy ul. Mieszka I, a jutro, tj. 4 lutego, odbędzie się ostatnie pożegnanie ks. prałata Witolda Andrzejewskiego. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przebieg uroczystości.

Dziś trumna z ciałem została przewieziona do kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp. (ul. Mieszka I 59). Czuwanie modlitewne potrwa do 23.00.

Natomiast jutro, 4 lutego, o 9.00 trumna z ciałem zostanie przewieziona do kościoła katedralnego w Gorzowie Wlkp. Po dwugodzinnym czuwaniu modlitewnym, o 11.00 będzie odprawiona Msza św. pogrzebowa koncelebrowana przez biskupów i zgromadzone duchowieństwo. Po jej zakończeniu nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie Wlkp.

W związku z uroczystościami pogrzebowymi ks. prałata Witolda Andrzejewskiego w mieście wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym oraz organizacja komunikacji miejskiej. W środę w od 6.00 do 14.00 zamknięta będzie dla ruchu ogólnego ul. Mostowa, która wykorzystywana będzie w tym dniu jako droga dojazdowa do Starego Rynku dla zaproszonych gości na uroczystości w kościele katedralnym. Plac Stary Rynek udostępniony zostanie do parkowania dla upoważnionych pojazdów. Mieszkańcy są proszeni o skorzystanie z komunikacji miejskiej bądź parkowanie na parkingach przy Filharmonii Gorzowskiej, bulwarze zachodnim i bulwarze wschodnim.

Od 8.30 do 9.30 zaplanowany jest przemarsz konduktu pogrzebowego od kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Mieszka I 59 do Kościoła Katedralnego ulicami: Mieszka I – Chrobrego – Sikorskiego – Stary Rynek. W trakcie przemarszu nastąpi czasowe wstrzymanie ruchu kołowego oraz czasowe zawieszenie komunikacji tramwajowej w obrębie trasy konduktu.

Dla uczestników uroczystości w katedrze, którzy będą chcieli przejechać na cmentarz komunalny po Mszy św. ok. 13.00 w pobliżu kościoła katedralnego podstawione zostaną autobusy MZK:

  • 2 autobusy dla przedstawicieli Kościoła zatrzymają się na ul. Sikorskiego wzdłuż Starego Rynku;
  • 4 autobusy ustawione zostaną na ul. Chrobrego na odcinku pomiędzy Mostem Staromiejskim a Katedrą (prawy i środkowy pas ruchu na wysokości  Mostowa 12-14);
  • 2 autobusy ustawione zostaną na przystanku „Arsenał” przy ul. Chrobrego.

Na czas zatrzymania się autobusów wyłączone z ruchu zostaną poszczególne fragmenty jezdni ulicy Sikorskiego i Bolesława Chrobrego. A na czas ich przejazdu możliwe jest czasowe wstrzymanie ruchu na głównych skrzyżowaniach, które pokonywać będzie kolumna autobusów.

Przejazd autobusami zapewniony zostanie również po uroczystościach pogrzebowych. Autobusy na chętnych oczekiwać będą w rejonie bramy A (stara brama) i przejadą od ul. Żwirowej do przystanku „Katedra” na ul. Chrobrego.

Zmiany organizacyjne wprowadzone zostaną również na parkingu przy bramie B cmentarza komunalnego. Ostatnie 3-4 segmenty parkingu wyłączone zostaną z użytkowania.
W miejscach zamknięcia ulic, skrzyżowań oraz ograniczeń w ruchu drogowym zorganizowane zostaną posterunki policji oraz straży miejskiej, które odpowiedzialne będą za prawidłową regulację ruchu drogowego.


Szczegółowy plan uroczystości:

8.00-9.30 - przemarsz konduktu pogrzebowego z kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Mieszka I 59 do kościoła katedralnego
9.00-11.00 - czuwanie modlitewne w kościele katedralnym
11.00-13.00 - Msza św. pogrzebowa w kościele katedralnym
13.00-13.30 - przejazd uczestników uroczystości do bramy B cmentarza komunalnego (brama nowa)
13.30-14.00 - formowanie konduktu żałobnego
14.00 - uroczystości pogrzebowe na cmentarzu komunalnym (udostępniony dla mieszkańców będzie telebim)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama