Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jak ułożyć kielich i kto to jest precentorka?

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii trwał od 14 do 22 lutego w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym i Pomocy Charytatywnej w Żarach-Kunicach.

Jak ułożyć kielich i posługiwać się mszałem? W jaki sposób dobrze przeprowadzić próbę z ministrantami? Na czym polega posługa ceremoniarza i precentorki? – m.in. na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy młodzieżowych rekolekcji.

– Chcemy pokazywać uczestnikom, że odpowiedzialność za liturgię nie dotyczy tylko przestrzeni dziecięco-młodzieżowej, ale i dorosłych, i jest to zadanie dla ceremoniarzy, precentorek i animatorów liturgii. To nie tylko kurs, ale także rekolekcje, podczas których uświadamiamy młodzieży, że liturgia to nie jest zbiór technicznych postaw i gestów, ale przestrzeń, w której doświadcza się żywego Boga – wyjaśnia ks. Tomasz Sałatka.

W rekolekcjach uczestniczyło 36 osób. Dla młodzieży był to czas nauki, skupienia i modlitwy, ale także spotkania z rówieśnikami z diecezji. – Jedni lubią w ferie pojeździć na nartach, inni chcą ten czas poświęcić Panu Bogu. Ja wybrałem rekolekcje, bo chcę poznawać tajemnice liturgii. To dla mnie czas skupienia – mówi Piotr Michalski z Jasienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama