Pancerniacy z 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) z Żagania przez ostatnie trzy tygodnie uczestniczyli w szkoleniu poligonowym z wykorzystaniem czołgów Leopard 2A5. Dziś odbyło się pokazowe strzelanie bojowe.
W zajęciach w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań – Karliki brało udział ponad 300 żołnierzy z 1 Brabanckiego batalionu czołgów 34BKPanc, dowodzonych przez podpułkownika Andrzeja Kasperskiego. – Głównym celem i zadaniem szkolenia było dokończenie „przekwalifikowania” załóg z czołgów Leopard 2A4 na 2A5 oraz zgranie ich w realizacji zadań taktycznych i ogniowych. Pancerniacy doskonalili umiejętności precyzyjnej obserwacji, wykrywania celów i prowadzenia ognia z wykorzystaniem laserowego symulatora strzelań AGDUS. Finałowym, najważniejszym i najbardziej widowiskowym momentem szkolenia było strzelanie bojowe z czołgu Leopard 2A5 zarówno w dzień jak i w nocy – tłumaczy mjr Artur Pinkowski z sekcji prasowej 11DKPanc.
Brygada stacjonuje w Żaganiu, w województwie lubuskim i jest częścią 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego (Czarnej Dywizji). Ubiegły rok był dla brygady przełomowy, ponieważ w maju do 34BKPanc trafiły pierwsze Leopardy zakupione od Niemiec. Ostatecznie do jednostki trafi 119 czołgów Leopard, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4. – Ponad 3/4 z nich jest już w brygadzie. Reszta zostanie dostarczona do końca 2015 roku. Nowoczesne czołgi zastąpiły używane dotąd czołgi PT-91 „Twardy” – tłumaczy major. – Oprócz czołgów do jednostki dotrze także około 180 pojazdów wsparcia i zabezpieczenia, m.in. wozy zabezpieczenia technicznego, łączności oraz ciężarówki. Dodatkowo do czołgów dostarczone zostaną specjalistyczne wyposażenie techniczne oraz laserowe symulatory strzelań typu AGDUS – dodaje.
W skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oprócz 34BKPanc, do której trafiają czołgi typu Leopard 2A5, wchodzi także 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. – Brygada posiada dwunastoletnie doświadczenie w eksploatacji czołgów rodziny Leopard oraz dysponuje nowoczesnym ośrodkiem szkolenia, przygotowującym załogi i specjalistów do służby na tego typu sprzęcie – tłumaczy mjr Pinkowski.
Żołnierzy w akcji obserwowali przedstawiciele ministerstwa obrony narodowej, a także niemieccy partnerzy. – Cieszę się niezmiernie, że polska i niemiecka współpraca na płaszczyźnie wojskowej tak dobrze funkcjonuje. Jestem mile zaskoczony, jak dobrze na nowym sprzęcie radzą sobie polskie załogi Leoparda 2A5 – mówił zastępca dowódcy wojsk lądowych Niemiec generał Jörg Vollmer.
Długość całkowita czołgu Leopard 2A5 (z lufą) to 9,67 m, długość kadłuba – 7,72 m, wysokość całkowita – 3,03 m, szerokość z ekranami przeciwkumulacyjnymi – 3,70 m, masa bojowa – 59,9 t, masa wieży – 22 t i prędkość maksymalna – 68km/h.