GN 2/2021 Archiwum

Za niezłomnymi Tropem Wilczym

Mieszkańcy Gorzowa Wlkp. w najbliższą niedzielę 1 marca oddadzą hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Będą modlitwa, bieg pamięci, zbiórka na pomnik i marsz.

Obchody święta żołnierzy wyklętych rozpoczną się od Mszy św. w gorzowskiej katedrze, którą zaplanowano na godz. 10.30. Później w godz. od 11.30 do 13.00 w parku Górczyńskim będą m.in. pokaz Lubuskiego Oddziału Kawalerii w barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich i występ Orkiestry Dętej Straży Pożarnej przy OSP Siedlice. Z tego miejsca w samo południe zaplanowano - podobnie, jak w 70 innych miastach w Polsce - start biegu pod hasłem: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Dystans - 1963 m - ma znaczenie historyczne, ponieważ upamiętnia rok, w którym zginął ostatni z niezłomnych - Józef Franczak, ps. „Lalek”.

Wieczorem w kościele pw. św. Maksymiliana zaplanowano także Mszę św. w intencji żołnierzy wyklętych oraz przemarsz ok. 19.00 do parku 750-lecia Miasta Gorzowa, gdzie zostaną złożone kwiaty w miejscu, w którym ma powstać pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Przez cały dzień będzie trwała zbiórka na pomnik. Prowadzi ją Stowarzyszenie na Rzecz Budowy Pomnika i Ochrony Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie Wlkp. Projekt monumentu powinien być gotowy za pół roku. - Kiedy powstanie? Są dwie wersje. Optymistyczna to 3 lata, a ta bardziej realna i mniej optymistyczna - za 5 lat. To, oczywiście, może się zmienić - wyjaśnia Robert Jałowy.

Obchody święta żołnierzy wyklętych potrwają do 8 marca. Więcej na www.pomnikwykletych.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama