Nowy numer 24/2018 Archiwum

Odszedł zielonogórski profesor

Znany filozof, pedagog i socjolog prof. Edward Hajduk zmarł w nocy 8 marca. Miał 83 lata.

Profesor Hajduk był współzałożycielem i wieloletnim kierownikiem Instytutu Pedagogiki Społecznej, Zakładu Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej i Zakładu Metodologii Badań Społecznych. Z zielonogórskim środowiskiem naukowym był związany od 40 lat.

Był uczniem znakomitych polskich profesorów, m.in. Władysława Tatarkiewicza i Leszka Kołakowskiego, autorem ponad 140 artykułów naukowych i 13 monografii. Ukończył Wydział Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzował się na UAM w Poznaniu.

W latach 1992-1996 oraz 2000-2003 był kierownikiem zespołu prowadzącego badania młodzieży polskiej i niemieckiej we współpracy z prof. Hansem Merkensem z Freie Universität w Berlinie.

Profesor Hajduk był laureatem licznych nagród. Za swoje dokonania otrzymał też wiele odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Honorową Odznakę „Zasłużonego dla Ziemi Lubuskiej” czy Medal Komisji Edukacji Narodowej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma