Stary-nowy prezydent

Mieszkańcy nowej, powiększonej o 17 miejscowości Zielonej Góry 15 marca wybrali nowego prezydenta miasta i 25 radnych. Prezydentem ponownie został Janusz Kubicki, który zdobył 68,8 proc. głosów. Zagłosowało na niego 26, 4 tys. zielonogórzan.

Drugie miejsce wśród 6 kandydatów zdobył Jacek Budziński uzyskał 6.878 tys. głosów (17,83 proc.)

Kolejni kandydaci:

Krzysztof Bosak uzyskał 1.716 głosów (4,45 proc.),

Jolanta Danielak otrzymała 1.588 głosów (4,12 proc.),

Rafał Nieżurbida uzyskał 1.211 głosów (3,14 proc.),

Karolina Nawrocka-Michalczak zebrała 851 głosów (2,21 proc.)

W nowej Radzie Miasta zasiądzie 25 radnych.

Podział mandatów jest następujący:

KW Janusz Kubicki - 11 radnych

Prawa i Solidarna - 7 radnych

PO - 6 radnych

SLD - 1 radny

Kubicki został wybrany na trzecią kadencję. W tych wyborach startował z własnego komitetu, z oficjalnym poparciem Platformy Obywatelskiej, która nie wystawiła swojego kandydata. Wspólnie z politykami tej partii skutecznie zabiegał o powiększenie Zielonej Góry.

Wyrazem tej współpracy był m.in. start Kubickiego w listopadzie ub. roku z list PO w wyborach do sejmiku. Prezydent uzyskał wówczas mandat, ale zrzekł się go, by nadal rządzić Zieloną Górą.

Poprzednie wybory na prezydenta Kubicki wygrywał dwukrotnie jako kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z SLD wystąpił jednak po wyborach parlamentarnych w 2011 roku i jest obecnie politykiem niezależnym.

Komitet Janusza Kubickiego wygrał też wybory do Rady Miasta Zielona Góra. Będzie miał w niej 11 radnych. 7 mandatów wywalczył popierany przez PiS komitet Prawa i Solidarna Jacka Budzińskiego, 6 radnych będzie miała Platforma Obywatelska i jednego SLD. Wynik wyborów w Zielonej Górze jest ewenementem w skali ostatnich lat, gdyż na tym terenie dotąd zawsze najwyższym poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska.

Np w w 2010 r. zwycięzcą wyborów do Rady Miasta Zielona Góra (także liczącej 25 mandatów) PO osiągnęła 34,79 proc. poparcia, co dało jej 10 mandatów. Tyle samo miejsc w radzie wywalczył SLD, który uzyskał 32,33 proc. Na PiS oddano 19,85 proc. ważnych głosów, co przełożyło się na pięć mandatów w radzie.

Wybory w Zielonej Górze nie odbyły się w listopadzie - jak w całym kraju - gdyż miasto połączono z otaczającą je gminą wiejską. Powiększyło się w ten sposób o 17 miejscowości. Podobnie jak w 2010 r. miasto podzielono na pięć okręgów wyborczych, jednak zostały one zmodyfikowane. Jeden z nich tworzy obszar byłej gminy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..