Nowy numer 2/2021 Archiwum

Medytacje wielkopostne w Galerii

"Trochę inne rekolekcje..." - taki plakat zaprasza na trzy medytacje wielkopostne. W zielonogórskiej Galerii Sztuki PRO ARTE poprowadzi je teolog i publicysta ks. Andrzej Draguła.

Na pomysł zorganizowania „rekolekcji w galerii sztuki” wpadła Iwona Gierasimczuk z Galerii ProArte w Zielonej Górze.

- Miałam na studiach niezwykłego nauczyciela ks. prof. Janusza Pasierba, który o Bogu opowiadał przez dzieła sztuki. Jego rekolekcje w kościele św. Anny w Warszawie ściągały tłumy i to nie tylko wierzących - wspomina pani Iwona. - Od dawna myślałam o duszpasterstwie dla ludzi sztuki. Ks. Andrzeja poznałam dawno, a teraz jego aktywność teologiczna w tym wymiarze bardzo mnie zainteresowała. Ten człowiek pięknie zgłębia to, co w ikonografii chrześcijańskiej jest niezwykłym odkrywaniem Boga. Wymyśliłam więc sobie, że byłoby niezwykle ciekawie, gdyby opowiedział o eschatologii przez obrazy i to w galerii sztuki - dodaje.

Pomysł powstał na popularnym portalu społecznościowym.

- Tam często dzielę się moimi fascynacjami teologicznymi, w których sztuka, a przede wszystkim malarstwo odgrywa bardzo dużą rolę. Istnieje nie tylko Ewangelia zapisana słowami, ale także ta zapisana w kolorze i kompozycji. Wiele dzieł wielkich mistrzów, którzy podejmowali tematykę biblijną, jest nieczytelnych dla współczesnego odbiorcy - wyjaśnia ks. Andrzej Draguła, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

Teolog i publicysta podkreśla, że wciąż musimy się uczyć „czytania obrazów”. - Sam coraz bardziej odkrywam wartość tak rozumianej „katechezy dla oczu”, dlatego bardzo chętnie zgodziłem się na ten pomysł. Tematyka, którą podejmuję nawiązuje do mojej książki, która ma się niedługo ukazać. Będę mówił o Emaus jako doświadczeniu pasyjno-paschalnym, a więc takim, gdzie skupia się i element Męki i blask Zmartwychwstania. Wybrałem ten fragment ewangeliczny, bo uważam, że doświadczeniu Emaus wielu z nas może się odnaleźć. Każdy z nas przeżywał niejedno rozczarowanie Bogiem - jak uczniowie zmierzający z Jerozolimy do Emaus po śmierci Jezusa. Droga smutku stanie się jednak drogą radości, a porażka - sukcesem. Chyba właśnie dlatego ten fragment wydaje mi się tak bardzo uniwersalny - tłumaczy ks. Draguła.

Medytacje wielkopostne potrwają od 20 do 22 marca. Oto tematy spotkań: 20 marca - Medytacja I „Rozczarowanie”, 21 marca - Medytacja II „Rozmowa” i 22 marca - Medytacja III „Rozpoznanie”.

Spotkania odbędą się w Galerii Sztuki PRO ARTE w Zielonej Górze przy Starym Rynku 2-3. Początek zawsze o 19.30.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama