Grają sztuki przeróżnych autorów. Z jednej strony Brandstaettera, Wojtyły, Przerwy-Tetmajera, a z drugiej Ionesco, Mrożka czy Woody Allena. Tym razem na Festiwalu Życia w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze zaprezentowali powieść „Dziecko Noego” - Érica Emmanuela Schmitta.
Klerycki Teatr „Zdumienie” od kilku lat bierze czynny udział w Festiwalu Życia w Zielonej Górze. W tym roku zaprezentowali przedstawienie „Dziecko Noego” na podstawie powieści Érica Emmanuela Schmitta pod tym samym tytułem. To historia pełna wzruszeń pokazująca wartość życia ludzkiego.
- To opowieść o katolickim księdzu, który ratuje żydowskie dzieci. Rzecz dzieje się w okupowanej Belgii. Jest to historia małego Josepha, który opowiada swoją historię z perspektywy dorosłego człowieka. W tej opowieści „ścierają się” dwie religie, ale katolicki ksiądz i żydowski chłopiec znajdują wspólny język - wyjaśnia reżyserka Kinga Kaszewska-Brawer, która opiekuje się paradyskim teatrem, a na co dzień jest aktorką Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.
- Jest nam przyjemnie i miło, że możemy uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu, jakim jest Festiwal Życia. Myślę, że ta inicjatywa jest potrzebna bardziej teraz niż kiedykolwiek. To, co się dzieje teraz na Ukrainie, czy w państwach islamskich to dowód na to, że powinniśmy głośnie mówić o potrzebie ochrony życia każdego człowieka. Nasze przedstawienie właśnie o tym traktuje - wyjaśnia reżyserka.
Klerycki Teatr „Zdumienie” na Festiwalu Życia występuje już trzeci raz. - W sztuce większość z nas wciela się w jedną i tę samą postać. To młody Żyd - Joseph, który przeżywa swoje dzieciństwo pod opieką katolickiego księdza. To trudna rola ze względu na dużą ilość tekstu do opanowania, ale też bardzo ciekawa - zauważa kl. Dariusz Korolik z III roku.
Przygotowania do spektaklu zaczęły się już w listopadzie. - Warto ratować życie każde życie, nawet kiedy ktoś mówi, że to życie jest nic nie warte, to dla mnie najważniejsze przesłanie tej sztuki - przyznaje kl. Wojciech Lisiewicz z II roku.
Dla kleryków udział w grupie teatralnej to cenne doświadczenie. - Teatr jest dla mnie czymś, co pozwala mi przełamywać samego sobie, ale też uczy współpracy i odpowiedzialności. To wszystko na pewno przyda mi się kiedyś w kapłańskim życiu. Ksiądz przecież ma być osobą, która wychodzi do ludzi i jest na nich otwarta - zauważa kl. Krzysztof Batóg z roku V.
Program Festiwalu Życia:
Środa, 25 marca
Godz. 18.30 - Msza św. ze złożeniem deklaracji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela
Czwartek, 26 marca
Godz. 10.00, 18.00 - emisja filmu „Kochając wroga” (rezerwacja: etpogorzelscy@gmail.com, tel. 602 740 188 lub 698 560 313)
Godz. 12.00 - emisja filmu „Karolina” (rezerwacja: ksmzg@zg.ksm.org.pl, tel. 68 453 92 73)
Projekcje odbędą się w Auli Jasnogórskiej przy parafii pw. Ducha Świętego
Piątek, 27 marca
Godz. 18.30 - „Oddam serce w Jezusa ręce” - Msza św. i wieczór uwielbienia, prowadzony przez wspólnot Odnowy w Duchu Świętym w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca
Sobota, 28 marca
Godz. 9.00 - rozpoczęcie kursu dla doradców życia rodzinnego w Instytutie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein przy ul. Bułgarskiej 30 (zgłoszenia i informacje tel. 666 028 243)
Godz. 19.30 - koncert zespołu New Message w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 50 (wstęp wolny)
Niedziela, 29 marca
Godz. 12.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, a po niej Marsz dla Życia do kościoła pw. Ducha Świętego. Tam na uczestników będzie czekało Miasteczko Życia czyli m.in. krwiobus, pokaz ratownictwa przedmedycznego, wojskowa grochówka, prezentacja wspólnot i wiele atrakcji dla najmłodszych